Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne, to obecnie technologia, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Wykorzystanie paneli słonecznych do produkcji energii elektrycznej to stosunkowo nowe rozwiązanie w Polsce. Niemniej z roku na rok zainteresowanie instalacją fotowoltaiczną jest coraz większe. Jednak wielu ludzi zastanawia się, czy ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? Jeżeli tak, to ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i jaki zakres ubezpieczenia wybrać? Sprawdź, wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach instalacji fotowoltaicznej. 

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ochrona paneli fotowoltaicznych

Z pewnością każdy wie, jak ważne jest ubezpieczenie domu od różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń. Tym samym ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to bardzo ważny aspekt jej właściwego zabezpieczenia przed ewentualnymi zniszczeniami. W zależności od tego, jaki zakres ubezpieczenia wybierzemy, koszt ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej będzie różny. Przykładowe oferty ubezpieczycieli pokazują, że suma ubezpieczenia oraz koszt w większości przypadków zależy głównie od mocy, jaką posiada instalacja fotowoltaiczna. Ubezpieczenie instalacji OZE może chronić zarówno od utraty jak i uszkodzeń np. w wariancie all risks, a także każdy klient ma możliwość rozszerzenia swojego pakietu ubezpieczenia na kolektory słoneczne, gdzie traci energię w wyniku zdarzenia losowego. 

Dokonując ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, należy pamiętać, że na ogólnych warunkach ubezpieczenia kolektorów słonecznych nasze ubezpieczenie będzie obejmowało wyłącznie standardowe szkody. 

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych – od jakich zdarzeń losowych?

Niewątpliwie wszystkie nowoczesne instalacje fotowoltaiczne zamontowane na dachach budynków to urządzenia, które warto ubezpieczyć. Instalacja fotowoltaiczna w zależności od konkretnego towarzystwa można ubezpieczyć od:

• Różnego rodzaju zdarzeń losowych tj. wiatr, grad, pożar, uderzenie pioruna

• Kradzieży instalacji fotowoltaicznej 

• Stłuczeń, kiedy panele fotowoltaiczne znajdują się na dachu. 

Zatem czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne? Zdecydowanie tak. Przy produkcji energii cieplnej stłuczenie elementów szklanych może uniemożliwić właściwą pracę sieci energetycznej, a tym samym pozbawić panele fotowoltaiczne możliwości wytwarzania prądu, co w konsekwencji pozbawi możliwości ogrzewania wody i wielu innych elementów. 

Ubezpieczenie all risks – co konkretnie oznacza?

Ubezpieczając instalację fotowoltaiczną, przede wszystkim interesuje nas zakres, a także ile konkretnie kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki. Niemniej przy ubezpieczaniu paneli fotowoltaicznych, warto również zwrócić na inne elementy. Jednym z nich jest opcja ubezpieczenia all risks, co oznacza, że ubezpieczeniem zostaną objęte wszystkie możliwe szkody, poza tymi, które znajdowały się będą w wyłączeniach. W praktyce to, co nie zostało wyłączone z takiego ubezpieczenia fotowoltaiki, naturalnie jest ubezpieczone. 

Przy ubezpieczeniu paneli fotowoltaicznych w modelu all risks ubezpieczyciel nie określa szczegółowej przyczyny szkody, a jednocześnie gwarantuje pełną i kompleksową ochronę naszej instalacji fotowoltaicznej. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to podstawa już na etapie planowania jej montażu. Niezależnie od wybranego wariantu ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, warto to zrobić, aby w razie nieprzewidzianych wypadków możliwe było zrekompensowanie strat. 

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.