Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Kotły gazowe kondensacyjne – czy inwestycja w nie się opłaca?

LehmannDzięki dynamicznemu rozwojowi branży energetycznej istnieje multum różnych systemów ogrzewania. Właściciele domów i mieszkań stoją więc przed poważnym wyborem: które źródło będzie dla nich najbardziej opłacalne? Odpowiedź zawsze jest zależna od indywidualnego zapotrzebowania na ciepło, a także od warunków danego budynku. Istotnym czynnikiem są też koszty oraz/lub oszczędności, jakie wiążą się z konkretnym urządzeniem. Często wybieranym systemem jest kocioł gazowy, oferujący użytkownikom wiele korzyści. Dziś opowiemy o najważniejszych aspektach tego urządzenia, co pozwoli nam ocenić, czy warto je wybrać. Przyjemnej lektury!

Kotły gazowe: podstawy

Kotły centralnego ogrzewania (c.o.), jak nazwa wskazuje, to źródło ciepła w danym budynku czy też mieszkaniu. Do wytwarzania energii mogą wykorzystywać paliwa stałe, ciekłe lub gazowe, które ogrzewają dany nośnik ciepła (najczęściej wodę). Ten system jest zdecydowanie bardziej ekologiczny oraz wydajniejszy od tradycyjnego pieca. Kotły gazowe bazują na gazie ziemnym bądź skroplonym propanie-butanie. Na rynku można znaleźć modele wiszące i stojące – oba rodzaje takich instalacji są w pełni bezpieczne. Tak jak z każdym systemem grzewczym, jeśli zadba się o poprawny montaż oraz konserwację, kotły gazowe będą służyć przez długie lata.

Co to znaczy, że kocioł gazowy jest kondensacyjny?

Kotły kondensacyjne pracują w oparciu o skraplanie pary wodnej, która znajduje się w spalinach. Zamknięta komora spalania zatrzymuje w sobie opary pozwalające na zaoszczędzenie dodatkowej, już podgrzanej wody. Znacznie zwiększa to ich wydajność (czasem nawet o 20%), jednakże zależy ona od rodzaju piecyka, wielkości instalacji oraz temperatury płynu w obiegu. Twierdzi się, że kotły gazowe kondensacyjne są zawsze co najmniej tak samo ekonomiczne jak tradycyjne.

Czy piece gazowe są wciąż popularne?

Tradycyjne piece gazowe już nie cieszą się popularnością, głównie ponieważ istnieje wiele nowocześniejszych modeli. Ich średnia wydajność wynosi około 80%, co nie spełnia oczekiwań użytkowników. Starsze instalacje nie posiadają także udogodnień takich jak automatyka pogodowa czy system mieszania powietrza, nie wspominając już o efektywnej termoizolacji. Można śmiało stwierdzić, że tradycyjne piece gazowe odchodzą do tak zwanego lamusa.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku nowych, kondensacyjnych kotłów gazowych. Utrzymują one swoją pozycję na rynku, będąc wciąż udoskonalane. Są cenione za cichą pracę oraz prostotę użycia. Sporo właścicieli pieców węglowych zdecydowało się na zmianę paliwa na gaz, ponieważ są one o wiele przyjaźniejsze dla środowiska. Kotły kondensacyjne wciąż mają dużo do zaoferowania, zatem nieprędko zostaną wycofane.

Zalety posiadania kotła gazowego kondensacyjnego

Wobec tego omówmy, dlaczego inwestycja w kotły gazowe jest opłacalna. Po pierwsze warto rozważyć aspekt finansowy. Zakup i instalacja nowoczesnego pieca kondensacyjnego wynosi zaledwie kilka tysięcy złotych. W porównaniu z odnawialnymi źródłami energii są to naprawdę niskie koszty – ceny fotowoltaiki czy też pomp ciepła zaczynają się od prawie 15,000 zł. Kocioł stanowi więc przystępniejszą opcję dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na tak wysoki wydatek lub kredyt.

Montaż kotłów gazowych kondensacyjnych przebiega bardzo szybko. W zależności od zakresu prac i warunków instalacyjnych trwa od 1 do 3 dni. Obsługa jest bardzo intuicyjna, ponieważ urządzenia posiadają proste panele sterowania (zazwyczaj ustawienie konkretnego programu to kwestia jednego kliknięcia). Ponadto dodatkowe funkcje ułatwiają użytkowanie, np. poprzez system detektujący pogodę lub automatyczne wyłączanie. Warto też wspomnieć o cichej pracy kotła oraz energooszczędności.

Kto powinien zainwestować w gazowe kotły c.o.?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kondensacyjne kotły c.o. na gaz są relatywnie tanie. Będą zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają mały budżet bądź nie chcą/nie mogą wziąć kredytu. Opłaca się to szczególnie w przypadku ogrzewania małych domów lub mieszkań. Kolejną potencjalną grupą zainteresowanych stanowią właściciele kotłów węglowych. Przejście na instalacje gazowe przebiega płynnie, a proces ich przyłączenia do starszego systemu grzewczego nie sprawia wielkich problemów.

20150820_124004Należy tutaj wspomnieć, że od 2027 roku nie będzie można montować kotłów gazowych w budynkach nowych, a od 2030 w tych modernizowanych. W drugim przypadku, jeśli instalacja innych źródeł ciepła okaże się niewykonalna do momentu zakazu, inwestycja w kocioł pozostanie dobrym wyborem.

Czy kocioł gazowy da się przyłączyć do istniejącej instalacji?

Kotły gazowe kondensacyjne można przyłączyć do istniejącej instalacji, ale zazwyczaj wymaga to pewnych środków ostrożności, zaangażowania specjalistów oraz przestrzegania odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Nowy kocioł musi być kompatybilny z istniejącą instalacją – w przeciwnym przypadku zaleca się wymianę całości lub części systemu. Zamknięcie komory (niezbędne do procesu kondensacji) wbrew pozorom nie jest bardzo trudne. Największy potencjalny problem leży w wymianie grzejników.
W wielu przypadkach zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego instalatora gazowego lub technika HVAC, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w tego rodzaju pracach. Zapewni on nie tylko prawidłowe oraz bezpieczne przyłączenie kotła gazowego, ale także przeprowadzi niezbędne testy, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i zgodnie z przepisami bezpieczeństwa.

Najważniejsze jednak jest wybranie najlepszego dla siebie kotła gazowego od zaufanej firmy. Ecosynergia operująca w okolicach Gdańska i Gdyni to firma, która oferuje właśnie takie, wysokiej jakości systemy grzewcze, objęte nawet 7-letnim okresem gwarancyjnym!

Piece gazowe a inne źródła energii

Piece gazowe kondensacyjne należą do najbardziej efektywnych i popularnych rozwiązań grzewczych, jednakże warto porównać je z innymi dostępnymi źródłami energii. Alternatywne metody ogrzewania, takie jak pompy ciepła, kotły na biomasę czy nawet systemy solarnego ogrzewania wody mogą być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących bardziej ekologicznych oraz oszczędnych rozwiązań.
Pompy ciepła wykorzystują energię z otoczenia do ogrzewania domu, co może znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji oraz emisję CO2. Niemniej jednak posiadają one poważną wadę, którą jest ograniczona wydajność w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Gdy spadają poniżej pewnego poziomu, zazwyczaj około -10°C do -15°C, ich efektywność maleje. W regionach Polski, gdzie zima bywa surowa, pompa nie zawsze wystarczy jako jedyne źródło ciepła.

Kotły na biomasę korzystają z paliw stałych (drewno, pellet, ekogroszek), które są tańsze od gazu bądź propanu-butanu. Ponadto ich montaż nie jest drogi – czasem nawet kosztuje mniej niż instalacja kotła gazowego. Niestety konieczność regularnej obsługi i konserwacji, włączając w to czyszczenie komory spalania oraz regularne usuwanie popiołu, często przysparza problemów użytkownikom.
Systemy solarnego ogrzewania wody działają na energię słoneczną. Stanowią one jedne z najprzyjaźniejszych dla środowiska źródeł energii. Cena eksploatacji nie jest wysoka, a koszty zwracają się w ciągu kilku lat. Aby jednak do tego doszło, trzeba zainwestować w ten system duże środki finansowe. Zatem nie stanowi on opcji dostępnej dla każdego.

Analiza korzyści z inwestycji w kotły gazowe kondensacyjne ukazuje ich atrakcyjność finansową, prostotę montażu oraz ekonomiczność eksploatacji. Są one szczególnie odpowiednie dla osób o ograniczonym budżecie lub właścicieli dotychczasowych kotłów węglowych. Jednakże w związku z przyszłym zakazem montażu kotłów gazowych w nowych budynkach istotne jest rozważenie alternatywnych źródeł energii. Kluczową rolę odgrywa też profesjonalny montaż i konserwacja, aby zapewnić bezpieczeństwo, jak również efektywność działania systemu. Ostatecznie wybór odpowiedniego źródła ciepła zależy w pełni od indywidualnych potrzeb, budżetu oraz wpływu na środowisko.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.