Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a ich popularność wynika z kilku podstawowych zalet – oszczędności, funkcjonalności, ekologiczności i estetyki. Dodatkowo wielu specjalistów podkreśla, iż ważną zaletą takiej instalacji jest jej żywotność, która może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Czy tak jest w rzeczywistości i jaka jest prawdziwa żywotność paneli fotowoltaicznych?

Żywotność fotowoltaiki – jaka jest naprawdę?

Żywotność konstrukcji solarnych to jedna z podstawowych kwestii w kontekście opłacalności całej inwestycji. Dlatego też tak wielu zainteresowanych zamontowaniem takich urządzeń zadaje sobie podstawowe pytanie – jak długo działają panele fotowoltaiczne? Większość ekspertów nie ma wątpliwości, iż jest to długi okres czasu. Dowodem niech będzie system fotowoltaiczny zamontowany w szwajcarskim Lugano, który działa od 1982 roku (i to pomimo tego, iż bazuje na kompletnie archaicznych – jak na współczesne warunki – komponentach). Zatem wydajność takich urządzeń jest naprawdę duża i często wynosi znacznie więcej niż gwarancja producenta (która w większości przypadków oscyluje w granicach 10 – 15 lat). Dodatkowo warto wspomnieć o jednej zasadzie – im bardziej współczesne są dane panele, tym ich żywotność jest dłuższa. Zatem fotowoltaika starszej generacji (produkowana w latach 2000 – 2010) może osiągnąć żywotność nawet do 25 lat. Natomiast przyjmuje się, iż instalacje produkowane w ostatnich latach osiągają żywotność zbliżającą się do nawet 40 i więcej lat. Jednocześnie trzeba tu zaznaczyć, iż największe straty w efektywności paneli fotowoltaicznych są w ciągu kilku pierwszych lat.

Co wpływa na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Żywotność fotowoltaiki – tak jak wszystkich urządzeń – jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest niewątpliwie jakość instalacji, która powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Dlatego też już przy zakupie paneli warto zwrócić uwagę na podstawowe cechy urządzenia, które będą miały wpływ na jego działanie. Pozostałe czynniki wpływające na żywotność instalacji leżą w głównej mierze po stronie użytkownika, który powinien zadbać o regularne sprawdzanie instalacji i okablowania, a w razie jakichś niepokojących sygnałów – zgłaszać problem do producenta lub instalatora. Dodatkowo należy zadbać o regularne czyszczenie (z kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń) i prace konserwacyjne. Te wszystkie czynności na pewno przyczynią się do tego, iż panele fotowoltaiczne będą sprawne przez długie dziesięciolecia.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.