Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Inwerter fotowoltaiczny, czyli serce instalacji fotowoltaicznej

Jak sercem każdego samochodu jest silnik, tak sercem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i za co odpowiada inwerter? Z całą pewnością bez niego niemożliwa byłaby praca fotowoltaiki. Przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące inwertera, zwanego również falownikiem.

1043649739-cover-1024x245

Do czego służy inwerter fotowoltaiczny?

Inwerter fotowoltaiczny odpowiada za przekształcanie wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne prądu stałego na prąd zmienny. Po zamianie trafia on do wszystkich gniazdek na terenie gospodarstwa domowego i może być wykorzystywany do zasilania urządzeń. Podsumowując, do sprawnego działania fotowoltaiki niezbędne są 2 elementy – inwerter oraz panele.

Niemniej jednak, uszkodzenie pojedynczego panelu fotowoltaicznego nie skutkuje zahamowaniem działania całej instalacji, natomiast uszkodzenie inwertera już tak. Z tego względu mówi się, że jest on sercem całej instalacji fotowoltaicznej. Elementem koniecznym do jej prawidłowego funkcjonowania.

Rodzaje inwerterów

Obecnie na rynku wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje falowników:

  • ON-GRID – tzw. inwertery sieciowe, stosowane w przypadku braku posiadania magazynu energii lub baterii
  • OFF-GRID – tzw. inwertery wyspowe, stosowane w przypadku posiadania magazynu energii lub baterii
  • inwertery hybrydowe – łączące inwerter sieciowy z rozwiązaniem pozwalającym na niezależne od OZE magazynowanie energii

Jak zatem widać, urządzenia te różnią się między sobą charakterem pracy.

Jak działa falownik?

Działanie falownika opiera się na zamianie prądy stałego na prąd zmienny. Produkowana przez panele fotowoltaiczne energia ma charakter stały, a w tej formie nie może być wykorzystywana przez urządzenia elektryczne. Inwerter dopasowuje więc napięcia z modułów do warunków domowych. Czynność odbywa się szybko i sprawnie. Aby tak się jednak działo, inwerter musi być podłączony bez żadnych błędów.

Wszelkie błędy na etapie montażu zmniejszają skuteczność jego pracy i tym samym skracają żywot całej instalacji fotowoltaicznej. Warto zwrócić uwagę na gwarancję producenta.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.