Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Fotowoltaika – jakie opłaty stałe na nas czekają? 2022

Rachunek za prąd jest jedną z mniej lubianych opłat, ponieważ zwykle wiąże się z wysokim wydatkiem.  Bezsprzeczne jest jednak, że energii elektrycznej potrzebujemy wszyscy – wykorzystują ją m.in. wszystkie urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym. W ostatnich latach miejsce ma szybki rozwój odnawialnych źródeł energii – energię dostarczają nam odpowiednio zamontowane panele fotowoltaiczne, pobierające promieniowanie słoneczne. Umożliwia to nie tylko znaczne ograniczenie wydatków, ale i ochronę środowiska naturalnego. 

Z jakich elementów składają się rachunki za prąd przy fotowoltaice i na czym polega znaczne obniżenie rachunków?

pexels-kelly-lacy-2800832-1024x284

Stałe opłaty związane z posiadaniem instalacji fotowoltaicznej

Choć gospodarstwo domowe staje się samowystarczalne, na montażu instalacji fotowoltaicznej się nie kończy. Naturalny pobór energii elektrycznej w jakiejkolwiek formie musi zostać opodatkowane i opłacone, nad czym czuwa m.in. Urząd Regulacji Energetyki.

Rachunki za prąd po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej różnią się od tradycyjnych, otrzymywanych dotychczas, a opłaty dystrybucyjne obejmują koszty stałe i zmienne. Nie ma na nich tabeli z prognozą sprzedaży, a pojawiają się zupełnie nowe informacje. W przypadku prosumenta koszty utrzymania są znacznie niższe, jednak mimo tego musi on ponosić stałe opłaty. W pierwszej kolejności wymienia się stałą opłatę handlową, której wartość zależy od dostawcy energii elektrycznej. Opłata handlowa (opłata sprzedawcy prądu) kierowana jest do zakładu energetycznego, a w jej skład wchodzą koszty administracyjne, które nie przekraczają kilkunastu złotych. Dodatkowo płaci się opłatę przejściową  – koszt świadczenia usług dystrybucji w zależności od rocznego zużycia energii. Zniknie ona z naszych rachunków w 2027 roku. Opłata przejściowa to jednak nie wszystko.

Do opłat stałych zaliczamy również następujące wydatki:

  • opłata sieciowa stała – zależna od tego, czy dom podłączony jest do sieci energii jednofazowej czy trójfazowej. To składnik stały stawki sieciowej, obejmujący koszty przesyłu energii, niezależnie od tego, ile zostało pobranej;
  • opłata abonamentowa – obsługa klienta i koszty manipulacyjne. Wiąże się z kosztami spisania licznika czy  comiesięcznym przygotowywaniem rachunków.

Opłaty stałe wiążą się z samym faktem podłączenia instalacji i korzystania z niej, a także odnoszą się do rozwoju sieci elektroenergetycznych i linii energetycznych. Dopiero opłaty zmienne odnoszą się do energii elektrycznej. Każdy rachunek za prąd posiada opłaty stałe oraz zmienne.

Opłaty zmienne instalacji fotowoltaicznej

Koszty stałe to jednak nie wszystko.

Warto wziąć pod uwagę także te zmienne związane z instalacją fotowoltaiczną:

  • opłata jakościowa – koszt rozbudowy i modernizacji sieci energetycznej. Innymi słowy stawka jakościowa to po prostu cena za samo korzystanie ze sprawnej instalacji fotowoltaicznej;
  • opłata sieciowa zmienna – to składnik zmienny stawki sieciowej, wyliczany w zamian za korzystanie z sieci w określonym czasie;
  • opłata OZE – związana z ustawą o odnawialnych źródłach energii;
  • opłata mocowa – jako zapewnienie stałego dostarczania prądu.

Rachunek za prąd zawiera także dane – są to m.in. energia czynna pobrana oraz energia czynna oddana. Energia czynna pobrana wykorzystywana jest przez gospodarstwo domowe do zasilenia urządzeń elektrycznych w momencie wzrostu zapotrzebowania, gdy panele fotowoltaiczne nie pobierały wystarczającej ilości energii. Pobiera się ją z sieci.

Z kolei czynna oddana to ilość wyprodukowana przez instalację, niewykorzystana na bieżące potrzeby – a więc ilość energii czynnej oddana do sieci. Może ją gromadzić także magazyn energii. Na rozliczenie energii mamy 12 miesięcy, odliczając od daty wprowadzenia energii elektrycznej do sieci. 

Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Okres rozliczeniowy to czas między dwoma odczytami licznika – najlepiej opłaca się 6-miesięczny lub 12-miesięczny okres rozliczeniowy, ponieważ ilość energii pobranej ze słońca różni się w zależności od pory roku. Dodatkowo, im krótszy okres rozliczeniowy, tym wyższa opłata stała abonamentowa. Energia elektryczna rozliczana jest na końcu okresu rozliczeniowego, jednak w przypadku gdy jest on dłuższy – nieco częściej. 

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna generuje bardzo dużą oszczędność dla gospodarstwa domowego. Jest ono w stanie samodzielnie pokryć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Rachunek za prąd po założeniu instalacji fotowoltaicznej wynosi kilkanaście złotych miesięcznie. Na przestrzeni kilku lat spłaca się koszt montażu paneli fotowoltaicznych, na co można także otrzymać dofinansowanie. 

Podsumowując, po montażu instalacji fotowoltaicznej można znacząco obniżyć comiesięczne koszty zużycia energii. Rachunki za prąd są dużo niższe, a my jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 80-90% wydatków na samą energię czynną.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.