Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Fotowoltaika dla rolnika w 2022

Kolejny rok niesie za sobą liczne zmiany w branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Choć najczęściej mówi się o nich w kontekście instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych, nie ominą również rolników. To właśnie ta grupa użytkowników fotowoltaiki tak chętnie korzysta z możliwości ekologicznego pozyskiwania prądu, mając na uwadze dobro środowiska naturalnego. Zmiany wejdą w życie wraz z dniem 1 kwietnia 2022 roku. Co warto o nich wiedzieć?


Zmiany w wykorzystywaniu fotowoltaiki od kwietnia 2022 r.

Główną zmianą będzie zupełnie nowy system rozliczeń, całkowicie różniący się od dotychczasowego systemu opustów. Ma dotyczyć jednak wyłącznie nowych prosumentów, czyli tych, którzy dołączą do grona posiadaczy fotowoltaiki dopiero po 1 kwietnia 2022 roku.

W ramach nowego systemu, zwanego net-billingiem, nadmiar wyprodukowanej energii będzie sprzedawany do sieci hurtowo, czyli po stawkach tańszych. Z kolei w momencie, gdy w pochmurne czy zimowe dni użytkownik będzie musiał odkupić energię z sieci, odbędzie się to po stawkach zgodnych z rynkowymi notowaniami energii elektrycznej. Cena detaliczna będzie więc wyższa. Dotyczy to zarówno rolników, jak i wszystkich innych użytkowników instalacji fotowoltaicznych. 

Odrobina-2-768x1024

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej

Także w bieżącym roku ruszy kolejna edycja zyskującego na popularności programu “Mój Prąd”. Prawdopodobnie program obejmie nie tylko instalacje PV, ale również magazyny energii i inne ekologiczne rozwiązania zwiększające bieżące zużycie. Otrzymane dofinansowanie będzie przysługiwać jednak wyłącznie na budowę instalacji do 10 kW. To projekt przeznaczony dla osób fizycznych, produkujących energię na własne potrzeby.

Dużą zaletą jest zwolnienie dofinansowania z konieczności odprowadzania podatku PIT. Ostateczna kwota pojedynczych świadczeń wciąż nie jest znana, choć na cały projekt przeznaczono w tym roku aż 1 mld zł.

Czy fotowoltaika dla rolników będzie opłacalna?

Mimo nowych systemów rozliczania i zmian w zakresie fotowoltaiki, rozwiązanie to wciąż pozostaje dobrym wyborem. Od kwietnia tego roku będzie wprawdzie mniej opłacalna, jednak w dalszym ciągu przyniesie więcej korzyści niż choćby korzystanie z tradycyjnych metod ogrzewania domu. Zwłaszcza, jeżeli uda się nam pozyskać dofinansowanie.

Ponadto, przy dużych instalacjach, nawet hurtowe sprzedawanie wyprodukowanego prądu może się okazać dla rolników korzystne. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z firmą specjalizującą się w Odnawialnych Źródłach Energii i uzyskanie odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. 

Pamiętajmy jednak, że fotowoltaika to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i dbałość o środowisko naturalne. Pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego nie wiąże się z emitowaniem szkodliwych związków i gazów, nie wpływa negatywnie na domowników i zwierzęta, jest więc w pełni ekologicznym rozwiązaniem. Nie bez powodu uznaje się, że fotowoltaika i Odnawialne Źródła Energii stanowią przyszłość naszej planety.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.