Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Czym są domy pasywne?

Nie ulega wątpliwości, że troska o środowisko naturalne powinno być priorytetem wszystkich mieszkańców naszej planety. Wynika to z tego, że z powodu zaniedbań czynionych przez ostatnie kilkadziesiąt lat przez ludzi, kondycja Ziemi jest obecnie, delikatnie rzecz ujmując, bardzo słaba. Musimy działać, aby nasze dzieci i wnuki żyły w świecie, który nie jest zniszczony i niebezpieczny. 

Na szczęście naprzeciw tym potrzebom wychodzi nowoczesne budownictwo oraz architektura. W ostatnim czasie niezwykle powszechne stały się domy pasywne. Trójmiasto, Warszawa, Śląsk… wszędzie można natknąć się na tego rodzaju budowle. Ich popularność z pewnością może cieszyć, zwłaszcza osoby, które przykładają dużą wagę do ochrony środowiska. Dlaczego domy pasywne Gdynia są warte uwagi, z jakiego powodu warto zdecydować się na budowę i jakie czynniki decydują o tym, że dom jest pasywny? Sprawa nie jest szczególnie złożona, ale warto wyjaśnić kilka kwestii.

Zacznijmy od ścisłej definicji. Domy pasywne Gdańsk charakteryzują się tym, że są całkowicie niezależne od surowców pierwotnych, a więc takich, które są wydobywane najczęściej z wnętrza Ziemi i nieszczególnie mają zdolność do regeneracji swoich zasobów. Tego rodzaju budynki same wytwarzają energię z surowców odnawialnych, którą następnie samodzielnie zużywają (lub magazynują ją, aby zużyć później lub sprzedać). Jest to o tyle istotne dla środowiska, że pobieranie energii z promieni słonecznych lub powietrza nie wpływa w żaden sposób na jego kondycję. Poza tym, nawiasem mówiąc, jest to doskonała możliwość zaoszczędzenia mnóstwa pieniędzy – ale o tym za moment.

Domy pasywne – Trójmiasto

Co zatem należy zrobić, aby uczynić nasz dom choć po części pasywnym? Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że rynek budowlany stale się rozwija, oferując mnóstwo rozwiązań, które znacząco mogą przyczynić się nie tylko do ochrony środowiska, ale również zwiększenia komfortu codziennego funkcjonowania. Wśród nich jest między innymi fotowoltaika. Trójmiasto, dajmy na to, jest rejonem, w którym technologia ta niemal z dnia na dzień zaczyna święcić coraz większe triumfy i niemal każdy nowo powstający budynek jest zaopatrzony w instalację fotowoltaiczną.

Jak działa fotowoltaika i dlaczego warto się na nią zdecydować? Zasada funkcjonowania tego systemu jest niebywale prosta. Za pomocą specjalnych paneli czerpie energię ze światła, zapewniając mnóstwo oszczędności – nawet kilkaset złotych w ciągu roku. Skoro jeszcze o kwestiach finansowych mowa, to warto także wspomnieć, że od 2019 roku można śmiało odliczyć sobie koszty montażu tego rodzaju instalacji od podatku, co wiąże się z kolejnymi kilkoma stówkami w kieszeni.

Innym rozwiązaniem, które zaczyna być ostatnio coraz bardziej popularne w nowoczesnym budownictwie, są pompy ciepła. Pomorskie, mazowieckie, śląskie… obecnie niemal każdy, kto buduje dom, decyduje się na tę opcję. Dlaczego? 

Pompy ciepła czerpią ciepło z powietrza, gruntu lub wody, w zależności od charakterystyki geologicznej działki. Jest to niebywale prosty, przystępny i bardzo mało awaryjny sposób na ogrzewanie domu. Koszty zainstalowania pompy ciepła Gdańsk może się bardzo szybko zwrócić – już nawet w ciągu pięciu lat. Od tamtej pory będzie przynosić kilkaset złotych oszczędności w skali roku, co jest nie lada korzyścią dla każdego. W dodatku decydując się zarówno na fotowoltaikę, jak i na pompy ciepła Trójmiasto, mamy świadomość, że dbamy o środowisko naturalne, a kondycja planety dzięki temu może się nieco poprawić. Dlatego zdecydowanie warto!

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.