Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Awaria pompy ciepła – najczęstsze przyczyny

Pompa ciepła to coraz popularniejsze urządzenie grzewcze, działające na zasadzie wymuszania przepływu ciepła z obszarów o niższej temperaturze do obszarów o wyższej temperaturze. Zapewnia więc możliwość wygodnego, cichego, bezpiecznego i w pełni naturalnego ogrzania domu. Jak każde urządzenie, tak i pompa ciepła może jednak ulec awarii. Jakie są najczęstsze przyczyny?

  1. Za niskie ciśnienie czynnika roboczego 
  2. Za wysokie ciśnienie czynnika roboczego
  3. Źle oczyszczona lub odpowietrzona instalacja
  4. Nieodpowiednio dobrane elementy instalacji
  5. Zbyt niska temperatura glikolu


1. Za niskie ciśnienie czynnika roboczego 

Czynnik roboczy zlokalizowany w pompie ciepła jest ogrzewany ciepłem odebranym z dolnego źródła. W konsekwencji ogrzania, a więc wzrostu temperatury, ciśnienie czynnika roboczego rośnie, co ma podłoże w podstawowych prawach fizyko-chemicznych. Jeśli jednak czynnik roboczy nie nagrzeje się odpowiednio, pozostanie cieszą zamiast ulec przemianie do postaci gazowej. W skrajnych przypadkach może to spowodować nawet zatarcie elementów pompy ciepła.

Do przyczyn zbyt niskiego ciśnienia czynnika roboczego można zaliczyć zbyt małą ilość ciepła dostarczanego przez źródło dolne bądź ustawienie błędnych parametrów w instalacji źródła dolnego (np. zbyt dużą prędkość przepływu solanki).

2. Za wysokie ciśnienie czynnika roboczego

Odwrotną sytuacją jest zbyt wysokie ciśnienie czynnika roboczego. Wówczas następuje wyłączenie się pompy lub zaczyna ona pracować błędnie impulsowo wyłączając się i włączając w odstępie kilku minut. Dzieje się tak, ponieważ wysokie ciśnienie czynnika roboczego uniemożliwia oddanie ciepła do źródła górnego, a więc ogrzania domu. Tym samym pompa nie może pobierać kolejnych porcji ciepła ze źródła dolnego. 

3. Źle oczyszczona lub odpowietrzona instalacja

Aby pompa ciepła mogła pracować bez zarzutów należy regularnie czyścić ją i odpowietrzać. Brak odpowiedniego odpowietrzenia sprawi, że pętle kolektora górnego nie będą pracować tak, jak powinny. Pracujące kolektory będą poddane znacznie większym obciążeniom cieplnym, jednocześnie powodując konieczność intensywniejszego schładzania czynnika roboczego. Podobne konsekwencje wiążą się z zanieczyszczeniem wewnętrznych elementów instalacji.

4. Nieodpowiednio dobrane elementy instalacji

Częstym błędem jest wybór podgrzewacza c.w.u., który nie jest przeznaczony do pracy z pompą ciepła. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy inwestorzy chcą oszczędzać na częściach instalacji lub nie posiadają odpowiedniej wiedzy na ten temat. Nieprawidłowy podgrzewacz uniemożliwia wręcz podgrzanie wody, prowadząc do regularnego wyłączania się sprężarki i powstawania stanów awaryjnych. Przyczyną usterek pompy ciepła może być także błędny dobór zbiornika c.w.u.

5. Zbyt niska temperatura glikolu

Glikol krąży w obiegu źródła dolnego każdej pompy ciepła. Jeśli nie będzie posiadał odpowiedniej temperatury, urządzenie grzewcze nie da nam tyle ciepła ile oczekujemy. Dzieje się tak, ponieważ pompa ciepła sama w sobie nie produkuje ciepła lecz służy jedynie do przekazywania go z innych części otoczenia. Przyczyną zbyt niskiej temperatury glikolu może być np. źle ustawiona prędkość przepływu. 

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.