Pompy ciepła – wady i zalety tego rozwiązania

Pompy ciepła to maszyny wymuszające przepływ energii termicznej z obszaru o niższej temperaturze do przestrzeni o tej wyższej. Proces ich działania bazuje na mocy dostarczanej z zewnątrz, przy czym bazą może być zarówno powietrze, woda, jak i grunt.

Urządzenia te stanowią obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie obiektu, zwłaszcza gdy mówimy o nowoczesnym budownictwie mieszkalnym. Jak każdy inny sprzęt grzewczy posiadają swoje plusy, ale także minusy. Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Przeczytaj wpis, by poznać najważniejsze informacje o tych urządzeniach. Zapraszamy do lektury!

Zalety pomp ciepła. Co przemawia za wykorzystaniem tych urządzeń?

Jeśli chodzi o pompy ciepła i idące za nimi korzyści, nie można nie wspomnieć o nadrzędnych aspektach, takich jak ekologiczność, energooszczędność, bezpieczeństwo, wygoda czy możliwość podłączenia systemu z innymi instalacjami, np. fotowoltaiką. Wszystko to sprawia, że wiele osób obecnie decyduje się zamienić tradycyjne urządzenia grzewcze na pompy ciepła. Opinie mówią przecież same za siebie! Wróćmy jednak do wspomnianych zalet i przyjrzyjmy się im z bliska.

  • Ekologiczność: pompy ciepła nie generują spalin, ponadto wykazują niskie zużycie energii elektrycznej – dzięki tym właściwościom są uważane za sprzęt niezwykle przyjazny dla środowiska.
  • Energooszczędność: korzystanie ze źródła ogrzewania bazującego na naturalnych zasobach oznacza oszczędność na rachunkach w dłuższej perspektywie.
  • Bezpieczeństwo: jako że pompy ciepła nie są wyposażone w systemy spalania, to nie występuje w nich ryzyko wybuchu czy zaczadzenia – tak jak ma to miejsce w przypadku pieców gazowych/na paliwo stałe.
  • Wygoda: minimalna obsługa urządzenia sprawia, że nie trzeba doglądać jego pracy, aby mieć pewność, że system odpowiednio spełnia swoje założenia.
  • Możliwość współpracy z fotowoltaiką: kompatybilność pompy ciepła z instalacją PV pozwala na dodatkowe oszczędności przy wykorzystaniu własnej produkcji energii.

Wady pomp ciepła – co może być przeszkodą?

  • Wysokie koszty początkowe: zakup i montaż pompy ciepła mogą wynosić nawet do 100 tys. zł (zależnie od wybranego rodzaju pompy), jednak nie należy zakładać absolutnej konieczności ponoszenia tak wysokich kwot – zwłaszcza w dobie istnienia korzystnych dotacji oraz dofinansowań.
  • Efektywność w niskich temperaturach: jeśli zdecydujemy się na montaż pompy ciepła działającej w trybie powietrze-powietrze, zaistnieje konieczność wspomagania urządzenia dodatkowym systemem przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.
  • Hałas: niektóre modele mogą generować uciążliwe dźwięki, które jednak nie są na tyle przeszkadzające, aby utrudniały codzienne funkcjonowanie.
  • Ograniczenia temperaturowe: maksymalna temperatura wody nie przekracza zwykle 60°C, co może wymagać zastosowania ogrzewania podłogowego lub specjalnych grzejników. O tym temacie pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów.

Zatem… Czy pompa ciepła się opłaca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pompa ciepła się opłaca i czy faktycznie przynosi wymierne korzyści finansowe oraz ekologiczne. Jasno odpowiadamy, że: TAK! Analiza kosztów inwestycyjnych będzie jednak się różnić np. w zależności od tego, na jaką firmę postawimy, a także, jakiego rodzaju urządzenie wykorzystamy do ogrzewania. Już na wstępie warto odrzucić przedsiębiorstwa, które nie mają doświadczenia w montażu tego typu systemów i stawiać jedynie na sprawdzone miejsca – takie jak nasza ECO Synergia! Do głosu w przypadku opłacalności pomp ciepła dochodzą także koszty eksploatacyjne. Co to oznacza? Że urządzenie jak najbardziej znajdzie swoją zasadność, jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. W porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła wypada bowiem korzystnie finansowo w skali miesięcy czy lat. Ostatnią z kwestii jest zwrot z inwestycji – będzie on opłacalny szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się skorzystać z opcji dofinansowania. Wówczas zakładana kwota może zostać w części pokryta z budżetu europejskiego. A stąd już krótka droga do naszych prywatnych oszczędności!

pompa ciepła

Efektywne ogrzewanie i dbałość o środowisko

Pompa ciepła dostosowana do Twoich potrzeb! Zobacz zakres usług naszych specjalistów.

Dowiedz się więcej

Kiedy pompa ciepła będzie dobrym wyborem?

Trzeba mieć świadomość, że pompa ciepła sprawdzi się wyłącznie w budynkach, które wykazują odpowiednie warunki izolacyjne oraz posiadają właściwy, bezpieczny system wewnętrzny. Oto przykłady obiektów, w których pompa ciepła będzie najbardziej efektywna.

Nowe budownictwo i domy energooszczędne

Nowe budynki zazwyczaj spełniają wymagania co do właściwego ocieplenia (np. posiadają odpowiednie izolacje ścian, dachów, podłóg, szczelne okna), wpływając tym samym na mniejsze straty ciepła. Ponadto często są wyposażone w niskotemperaturowe ogrzewanie, np. podłogowe, które pracuje na mniejszych temperaturach (30-35°C) – stanowi to idealne podłoże dla pomp ciepła.

Termomodernizowane starsze budynki

Starsze obiekty po właściwie przeprowadzonej termomodernizacji (obejmującej ocieplenie ścian, wymianę okien, zmianę systemu grzewczego) również mogą być efektywnie ogrzewane pompą ciepła. Warto jednak mieć pewność, że wszystkie elementy systemu są w 100% bezpieczne dla wieloletniej konstrukcji budynku i nie zagrażają jego mieszkańcom.

Domy pasywne

Domy pasywne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania – zastosowana w nich pompa może być wówczas jedynym źródłem ciepła. Będzie generowała tym samym znacznie mniejszy ślad węglowy, przyczyniając się do ochrony środowiska i rzecz jasna oszczędności finansowych.

Budynki z rekuperacją (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła)

Rekuperacja w połączeniu z pompą ciepła może poprawić efektywność ogrzewania, ponieważ zmniejszy straty energii cieplnej w budynku. W obiektach wyposażonych w wentylację mechaniczną pompa ciepła będzie w stanie efektywnie wykorzystać swoją moc zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia – to kompleksowe rozwiązanie 2 w 1.

Przyszłość pomp ciepła w kontekście oszczędności, jakie przynoszą, a także korzystnego wpływu na środowisko, jawi się w naprawdę jasnych barwach! W dobie rozwoju nowoczesnych technologii, sprzyjających zarówno użytkownikom, jak i planecie, warto rozważyć przejście na ekologiczną stronę ogrzewania budynków. Wciąż zmieniający się klimat, a także rosnące oczekiwania środowiskowe skłaniają kolejne osoby do zainwestowania w pompy ciepła. Dołączysz do tego grona? Z nami masz szansę użytkować sprawdzone urządzenie przez wiele lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *