Fotowoltaika i ogrzewanie podłogowe – czy to połączenie się opłaca?

ogrzewanie podłogowe

Rosnące ceny energii elektrycznej zagwarantowały sukces paneli słonecznych na rynku energetycznym, ale wciąż poszukuje się coraz to nowszych rozwiązań. Jednym z nich jest połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem podłogowym. W tym wpisie odpowiemy na istotne pytanie – czy takie zestawienie jest w ogóle opłacalne? Zapraszamy do przeczytania!

Fotowoltaika we współpracy z ogrzewaniem podłogowym

Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od warunków atmosferycznych oraz pory roku, ponieważ ilość nasłonecznienia zmienia się z dnia na dzień. Co więcej, okresy maksymalnej produkcji zazwyczaj nie pokrywają się z czasem najwyższego zapotrzebowania na energię. Tym samym przyczyniając się do konieczności magazynowania jej, które wiąże się z dodatkowymi kosztami i niższą opłacalnością inwestycji w panele PV. Jedne z efektywnych sposobów zwiększenia autokonsumpcji to zużywanie generowanej energii elektrycznej do ocieplania własnego domu za pomocą ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe z fotowoltaiki – czy to ma sens?

Integracja fotowoltaiki z ogrzewaniem podłogowym niesie ze sobą liczne korzyści. Przede wszystkim pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd, ponieważ energia, potrzebna np. do zasilania mat grzewczych, pochodzi z własnego źródła – paneli PV. Takie działanie zwiększa autokonsumpcję, co oznacza mniejszą zależność od zewnętrznych dostawców i stabilność kosztów w dłuższej perspektywie.

ogrzewanie podłogowe i fotowoltaika

Do 90% mniejsze rachunki za prąd!

Ogrzewanie podłogowe i fotowoltaika dostosowane do Twoich potrzeb! Zobacz zakres usług naszych specjalistów.

Dowiedz się więcej

Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

Opłacalność elektrycznego ogrzewania podłogowego oraz ilość potrzebnej energii zależą od trzech czynników:

  • metrażu obiektu,
  • zapotrzebowania energetycznego budynku (niższe w przypadku budynków energooszczędnych),
  • tego, czy ogrzewanie pełni rolę jedynego źródła ciepła w domu, czy też działa jako uzupełnienie tradycyjnej instalacji z kaloryferami.

Czy ogrzewanie podłogowe wystarczy do ogrzania domu? Istnieje taka możliwość, gdy system został zaprojektowany w odpowiedni sposób, pod kątem wielkości, układu pomieszczeń, rodzaju podłóg oraz potrzeb cieplnych obiektu.

Różnorodne technologie w połączeniu z fotowoltaiką

Technologie takie jak maty, folie grzewcze i wodne ogrzewanie mogą być z powodzeniem zasilane energią z instalacji. Pierwsza oraz druga z wyżej wymienionych opcji bezpośrednio korzystają z mocy generowanej przez panele słoneczne, co redukuje koszty eksploatacji. Wodne ogrzewanie podłogowe, choć zazwyczaj napędzane kotłem, również może czerpać z fotowoltaiki, jeśli system zasilania pieca jest elektryczny. Takie połączenie zwiększa efektywność energetyczną i obniża rachunki za prąd, jednocześnie wspierając ekologię.

FAQ – ogrzewanie podłogowe a fotowoltaika

Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań przez klientów, którzy posiadają instalację fotowoltaiczną i zastanawiają się nad ogrzewaniem podłogowym w swoim domu.

Jak wygląda zużycie prądu przy ocieplaniu elektrycznym przez maty grzewcze?

W celu uzyskania odpowiedniej temperatury, zapewniającej komfort, maty potrzebują ok. 70-150 kWh prądu na metr kwadratowy budynku. Dlatego w tym przypadku bardziej opłacalne jest wykorzystanie wodnego ogrzewania podłogowego zasilanego przez pompę ciepła.

Jak ogrzewanie domu fotowoltaiką wpływa na rachunki?

Ogrzewanie domu prądem i dostarczanie ciepłej wody użytkowej przez piec elektryczny jest stosunkowo tanie. Panele fotowoltaiczne generują bowiem energię, którą możemy magazynować, a następnie wykorzystać, używając pompy ciepła, mat podłogowych lub grzejników na podczerwień.

Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z fotowoltaiką to dobra opcja dla zapewnienia komfortu cieplnego niezależnie od przeznaczenia obiektu. Jest czystym, ekologicznym sposobem, bez emitowania do atmosfery szkodliwych związków czy potrzeby składowania opału, co wymagałoby dodatkowej przestrzeni oraz większej uwagi podczas obsługi. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i niesie za sobą szereg plusów, dlatego warto je rozważyć.