Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Wzrost cen prądu i gazu. Co to oznacza dla fotowoltaiki?

Fotowoltaika cieszy się dużą popularnością, ponieważ umożliwia nie tylko pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii, w pełni bezpiecznych dla środowiska naturalnego, ale i znaczną oszczędność pieniędzy. Mając panele fotowoltaiczne (na dachu lub na gruncie) stajemy się niezależni od podwyżek prądu czy gazu. Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądać od 1 kwietnia 2022 roku, kiedy to w życie wchodzi nowy system rozliczania, tzw. net billing. 

Podwyżki prądu i gazu w 2022 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ponownie zatwierdził zmianę taryfy PGNiG dot. obrotu detalicznego. Nie jest nowością, że każdego roku mamy styczność z podwyżkami. Od 1 stycznia cenniki za gaz wzrosły jednak aż o 41%, natomiast cenniki za prąd o około 24%. Dla osób prywatnych ogrzewających domy piecem gazowym, a także dla wielu firm wykorzystujących gaz i energię elektryczną to niemiły scenariusz rozpoczynający kolejny rok. 

Wzrost cen a wykorzystanie fotowoltaiki

Odrobina-768x1024

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest bardzo korzystne, jako że stajemy się niezależni od wszelkich podwyżek. Dzięki odpowiednio zamontowanej instalacji tworzymy prąd z energii słonecznej, aby następnie wykorzystać ją do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. Dzięki fotowoltaice możemy nawet ogrzać wodę. Nadmiar energii pozyskany podczas słonecznych dni może być oddany do sieci, a następnie ponownie pobrany w chłodniejsze, zachmurzone dni zimowe. Dzięki temu fotowoltaika jest wydajna o każdej porze roku, tak w ciągu dnia, jak i w nocy. 

Nieco inaczej będzie wyglądać sytuacja od 1 kwietnia 2022 roku, gdy w życie wejdzie nowy system rozliczania, rezygnujący z dotychczasowego systemu opustów. Przyczynią się one do wzrostu cen utrzymania fotowoltaiki, ponieważ prosumenci w zachmurzone dni będą musieli odkupywać prąd po normalnej stawce, jak wszyscy pozostali użytkownicy. Czy w związku z tym fotowoltaika stanie się mniej opłacalna?

Z całą pewnością nie. Obserwując drastyczne podwyżki prądu i gazu montaż paneli fotowoltaicznych nadal pozostaje korzystnym rozwiązaniem – zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Jednocześnie warto zdecydować się na pompę ciepła oraz magazyn energii, dzięki czemu staniemy się jeszcze bardziej niezależni. 

Zdecyduj się na fotowoltaikę do 31 marca 2022 roku

Jeśli zostaniemy posiadaczami instalacji fotowoltaicznej po dniu 31 marca 2022 roku obowiązywać nas będzie nowy system rozliczania (net billing). Nawet mimo tego nasze panele umożliwią nam zaoszczędzenie pieniędzy. Jeszcze korzystniejszą opcją jest jednak montaż fotowoltaiki do dnia 31 marca 2022 roku, ponieważ w takim przypadku będziemy podlegać pod dotychczasowe sposoby rozliczania. Pozostaniemy rozliczani na starych warunkach przez kolejnych 15 lat, co zapewnia nam opłacalną i mądrą inwestycję. 

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.