Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Wszystko, co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie w polskich domach. Popularna podłogówka nie tylko mocno konkuruje z powszechnie stosowanymi grzejnikami, ale także stopniowo je wypiera. Z uwagi na duży komfort w codziennym użytkowaniu, a także bardzo niskie koszty eksploatacyjne, ogrzewanie podłogowe to jeden z pierwszych wyborów w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Ilość zalet, jakie posiada ten rodzaj ogrzewania, przyczynia się wyłącznie do ułatwienia wyboru klientom podczas wyboru rodzaju ogrzewania do swojego domu.

Współcześnie możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju ogrzewania do mieszkania. Jednak na tle innych rozwiązań, podłogówka wypada najlepiej. Co każdy powinien wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym, zanim się na nie zdecyduje? O tym jak przebiega montaż? Jakie są najważniejsze korzyści? Jaki typ podłogówki wybrać? O tym wszystkim dowiesz się z artykułu.

20200710_095407-1024x576

Ogrzewanie podłogowe w domu – jakie są rodzaje?

Obecnie ogrzewanie podłogowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje tj. wodne i elektryczne. Wybór konkretnego rodzaju zależy przede wszystkim od preferencji klientów, oczekiwań i codziennych potrzeb w ramach ogrzewania.

W związku z tym ogrzewanie podłogowe elektryczne jest nie tylko proste w codziennym działaniu, ale bardzo efektywne. Jak sama nazwa wskazuje, głównym źródłem zasilania jest sieć elektryczna, a żeby ogrzewanie chodziło, wystarczy podłączyć kabel do instalacji elektrycznej. Montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego wymaga wyłożenia maty lub kabli grzewczych. Ponadto bardzo dużą zaletą tego rodzaju ogrzewania podłogowego jest brak ponoszenia dodatkowych kosztów, a samego systemu nie trzeba konserwować.

Z kolei ogrzewanie podłogowe wodne to także bardzo prosty w działaniu system grzewczy. Projekt takiego ogrzewania wymaga umieszczenia rur w podłodze, przez które będzie płynęła ciepła woda, przekazując ciepło do pomieszczeń. Warto zaznaczyć, że taki rodzaj ogrzewania doskonale współpracuje ze wszystkimi innymi źródłami energii m.in. pompami ciepła, kotłami gazowymi i elektrycznymi, a także instalacjami fotowoltaicznymi.

Największe zalety ogrzewania podłogowego

Każdy system grzewczy, rodzaj oraz typ posiada swoje zalety i wady. Niemniej coraz więcej klientów, którzy decydują się na wybór ogrzewania podłogowego, pokazuje, że to rozwiązanie posiada szeroką paletę korzyści, które determinują wybór tego rozwiązania. Z uwagi na to, że cała podłoga stanowi swego rodzaju powierzchnię grzewczą, dzięki czemu każde pomieszczenie można nagrzewać się w sposób równomierny. Tym samym najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego to:

1.       Uniwersalne rozwiązanie, ponieważ ogrzewanie podłogowe można instalować w większości pomieszczeń, niezależnie od gabarytów. Jedyną kwestią jest odpowiednie dostosowanie schematu grzewczego do wielkości pomieszczenia.

2.       Równomierne ogrzewanie, to co zostało wspomniane, a więc podłogówka oddaje ciepło na całej powierzchni, pod którą jest zainstalowana. W ten sposób każde z pomieszczeń ogrzewane jest w sposób równomierny, a nie jedynie punktowo, jak ma to miejsce w przypadku kaloryferów.

3.       Pozwala na obniżenie temperatury, ponieważ pomieszczenia, w których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Ponadto człowiek, który odczuwa ogrzewanie od stóp w górę, czuje większy komfort termiczny ciała, niż w przypadku kaloryferów.

4.       Umożliwia lepszą aranżację wnętrz, ponieważ ciepłota podłogi, pod jaką znajduje się instalacja grzewcza, wynosi około 30 stopni Celsjusza. Dlatego ten rodzaj ogrzewania jest rozwiązaniem, które pozwala na jednoczesne oszczędzenie przestrzeni na ścianach, a także zdecydowanie łatwiejszą aranżację wnętrz.

Porównanie typów ogrzewania – podłogówka czy grzejniki?

Obecnie coraz częściej ludzie wybierają ogrzewanie podłogowe, które równomiernie ogrzewa pomieszczenia w domu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach jednej instalacji dokonać montażu ogrzewania podłogowe oraz tradycyjnych grzejników – tworząc system mieszany. Najczęściej w takim systemie ogrzewanie podłogowe zasilane jest z rozdzielaczy np. z mieszaczami, które przystosowują wodę do parametrów podłogówki. Niemniej warto zaznaczyć, że parametry wody w przypadku ogrzewania podłogowego to najczęściej 40 stopni Celsjusza, a w odniesieniu do grzejników to 60 stopni Celsjusza.

Pomimo tego, że popularność ogrzewania podłogowego jest bardzo duża, to obecnie w domach najczęściej można spotkać się z systemem mieszanym.

Ogrzewanie podłogowe – co warto jeszcze wiedzieć?

Wybierając ogrzewanie podłogowe, warto wcześniej zaprojektować wnętrza, aby dokładnie wiedzieć, w jakich miejscach będą stały meble. Z uwagi na to, że podłoga oddaje ciepło na całej powierzchni, to nie ma sensu stosowania dużej ilości mebli w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Tym samym w takich miejscach jak np. kuchnia, nie ma sensu stosowania ogrzewania podłogowego przy ciągu szafek. Warto także pamiętać, że wybór mebli na nóżkach w przypadku ogrzewania podłogowego będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ znacznie zwiększy przepływ powietrza.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.