Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Wirtualny prosument – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć

W branży fotowoltaicznej doszło w ostatnim czasie do wielu zmian, których nieznajomość może powodować dezorientację wśród zainteresowanych osób. Najnowsza ustawa o OZE zawiera między innymi pojęcia takie jak prosument zbiorowy czy prosument wirtualny. Kim jest więc prosument wirtualny i jakie ma uprawnienia?


Kim jest wirtualny prosument?

Prosument wirtualny to inaczej odbiorca końcowy produkujący na potrzeby własne energię w instalacji OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) przyłączonej do sieci dystrybucyjnej w innym miejscu, niż to gdzie dostarczana jest energia elektryczna do tego odbiorcy. Nowe zapisy zaczną obowiązywać od 2 lipca 2024 roku.

Innymi słowy status wirtualnego prosumenta pozwala czerpać korzyści z energii odnawialnej na drodze nabycia praw do określonej części wyprodukowanej energii z instalacji znajdującej się poza jego miejscem zamieszkania

Kto skorzysta na statusie wirtualnego prosumenta?

Dążąc do zaspokojenia potrzeb wszystkich zainteresowanych posiadaniem fotowoltaiki stworzono status prosumenta wirtualnego. Sprawdzi się on w przypadku:

  • osiedli “bliźniaków”
  • biurowców
  • spółdzielni
  • wspólnot mieszkaniowych, w tym budynków wielorodzinnych

A więc w przypadku wszystkich osób, które ze względu na ograniczoną ilość miejsca do montażu instalacji fotowoltaicznej lub nieodpowiednią do tego konstrukcję budynku nie mogli do tej pory być posiadaczami fotowoltaiki. Dzięki zmianom będą mogli czerpać energię z odnawialnych źródeł dzięki instalacji zlokalizowanej w innym miejscu niż ich miejsce zamieszkania. Energię będzie można jednak pozyskiwać wyłącznie do potrzeb własnych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Aby móc uzyskać status prosumenta wirtualnego, pozyskiwana energia nie może stanowić przeważającej działalności gospodarczej danego odbiorcy. Choć ustawa nie jest jeszcze w pełni przygotowana, znane są jej główne punkty. Ma obejmować limit 50 kW mocy zainstalowanej – taką ilość będzie mógł przypisać prosument do jednego miejsca dostarczania energii elektrycznej, w którym pobiera energię.

Jednocześnie ograniczenie to dotyczy wyłącznie punktu poboru przez prosumenta wirtualnego. To ważna informacja, jako że sama instalacja nie będzie miała górnej granicy mocy.

Wejście ustawy w życie

Przygotowując się do wejścia w życie nowej ustawy OZE wzięto pod uwagę to, jak sprawdza się ona w innych krajach. Przykładowo, na Litwie prosument wirtualny funkcjonuje z dużą skutecznością już od ponad 2 lat. Specjaliści decydując się na wprowadzenie tego systemu do Polski zyskali więc dużo wcześniej pewność, że będzie to rozwiązanie z dużą korzyścią dla wielu osób. 

O ile nowe zapisy zaczną obowiązywać prosumenta zbiorowego już od 1 kwietnia tego roku, o tyle status prosumenta wirtualnego wejdzie w życie dopiero 2 lipca 2024 roku

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.