Infolinia 6666 4444 9

Systemy magazynowania energii – jak działają i czemu służą?

Systemy magazynowania energii, zwane w skrócie po prostu magazynami energii, to rozwiązania, o których wciąż dużo się nie mówi. Niesłusznie – mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie, pozwalając na oszczędność pieniędzy i zabezpieczenie elektryczne. Zgodnie z definicją, są to urządzenia przyłączone do sieci instalacją, która umożliwia przechowywanie energii oraz wykazuje zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci.

Jak działają systemy magazynowania energii?

Panele fotowoltaiczne Gdynia

Magazyny energii mają największe zastosowanie w odniesieniu do instalacji fotowoltaicznej. Panele produkują energię, której nadwyżka jest następnie gromadzona właśnie w takim magazynie i tym samym może być wykorzystana w innym czasie, niż nastąpiła jej produkcja. Często określa się to terminem “odłożenia konsumpcji elektrycznej w czasie”. Energia pobierana jest z magazynu w momencie, gdy zapotrzebowanie gospodarstwa domowego przewyższa produkcję z systemu PV.

Produkowana przez panele nadwyżka energii kumulowana jest w magazynie i przetwarzana techniką elektrochemiczną. Magazyny gromadzą energię, po czym uwalniają ją wskutek zachodzących na styku elektrod i elektrolitu reakcji chemicznych.

Zalety magazynów energii

Największą zaletą magazynów energii jest fakt, że umożliwiają one gromadzenie energii możliwej do wykorzystania w innym czasie. Dzięki temu stajemy się jeszcze bardziej niezależni od zewnętrznych dostawców energii, zwłaszcza gdy od 1 kwietnia w życie wszedł nowy system rozliczania energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę o nazwie net-billing. Magazyny energii stanowią idealne zabezpieczenie domu czy firmy na wypadek przeciążeń sieci lub ewentualnych zakłóceń i awarii, zapewniając ciągłość zasilania urządzeń. 

Mają spore znaczenie w okresach, gdy energia ze słońca nie może być produkowana, np. nocą czy w wyjątkowo pochmurne i burzowe, jesienne dni. To rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu, zgodne z zasadami ekologii. Szacuje się, że liczba instalacji fotowoltaicznych połączonych z magazynami energii w najbliższych latach gwałtownie wzrośnie i przyniesie użytkownikom wiele korzyści.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.