Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Systemy magazynowania energii – jak działają i czemu służą?

Systemy magazynowania energii, zwane w skrócie po prostu magazynami energii, to rozwiązania, o których wciąż dużo się nie mówi. Niesłusznie – mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie, pozwalając na oszczędność pieniędzy i zabezpieczenie elektryczne. Zgodnie z definicją, są to urządzenia przyłączone do sieci instalacją, która umożliwia przechowywanie energii oraz wykazuje zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci.

Jak działają systemy magazynowania energii?

20151127_121410-1024x768

Magazyny energii mają największe zastosowanie w odniesieniu do instalacji fotowoltaicznej. Panele produkują energię, której nadwyżka jest następnie gromadzona właśnie w takim magazynie i tym samym może być wykorzystana w innym czasie, niż nastąpiła jej produkcja. Często określa się to terminem “odłożenia konsumpcji elektrycznej w czasie”. Energia pobierana jest z magazynu w momencie, gdy zapotrzebowanie gospodarstwa domowego przewyższa produkcję z systemu PV.

Produkowana przez panele nadwyżka energii kumulowana jest w magazynie i przetwarzana techniką elektrochemiczną. Magazyny gromadzą energię, po czym uwalniają ją wskutek zachodzących na styku elektrod i elektrolitu reakcji chemicznych.

Zalety magazynów energii

Największą zaletą magazynów energii jest fakt, że umożliwiają one gromadzenie energii możliwej do wykorzystania w innym czasie. Dzięki temu stajemy się jeszcze bardziej niezależni od zewnętrznych dostawców energii, zwłaszcza gdy od 1 kwietnia w życie wszedł nowy system rozliczania energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę o nazwie net-billing. Magazyny energii stanowią idealne zabezpieczenie domu czy firmy na wypadek przeciążeń sieci lub ewentualnych zakłóceń i awarii, zapewniając ciągłość zasilania urządzeń. 

Mają spore znaczenie w okresach, gdy energia ze słońca nie może być produkowana, np. nocą czy w wyjątkowo pochmurne i burzowe, jesienne dni. To rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu, zgodne z zasadami ekologii. Szacuje się, że liczba instalacji fotowoltaicznych połączonych z magazynami energii w najbliższych latach gwałtownie wzrośnie i przyniesie użytkownikom wiele korzyści.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.