Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki do sieci

Przejście z systemu net-metering na system net-billing sprawił, że posiadacze instalacji fotowoltaicznej będą musieli odsprzedawać nadwyżkę wyprodukowanego prądu do sieci, zaś w zachmurzone dni konieczne będzie jego odkupienie. W jaki sposób wygląda ta procedura i jak sprzedać prąd?

Koszt sprzedaży prądu z fotowoltaiki do sieci

Nadwyżka energii wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne w słoneczne dni będzie sprzedawana do sieci po cenie giełdowej. W wyniku takiej transakcji prosument otrzyma wynagrodzenie za każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci, zaś jej cena zostanie wyliczona na podstawie aktualnej ceny rynkowej.

Początkowo będzie to uśredniona cena z poprzedniego miesiąca, natomiast od czerwca 2024 roku – cena godzinowa zgodna z taryfą. Po stronie prosumenta znajdują się również opłaty związane z dystrybucyjną zmienną.

Na czym polega sprzedaż prądu do sieci?

Każda paczka energii w pierwszej kolejności jest wyceniana, zaś uzyskana w ten sposób wartość (depozyt prosumencki) zostaje zapisana na specjalnym, indywidualnym koncie. Każdy prosument posiada takie konto. Zebrane na nim środki może następnie wykorzystać w momencie kupna prądu, np. zimą czy w burzowe, jesienne dni, gdy panele fotowoltaiczne nie są tak wydajne.

Farmy fotowoltaiczne – sprzedaż energii do sieci

Każda farma fotowoltaiczna nastawiona na sprzedaż prądu do sieci powinna najpierw uzyskać koncesję. Taka zgoda wymagana jest w przypadku instalacji powyżej 500 kWp i może zostać udzielona na 10-50 lat. Sprzedaż prądu najczęściej odbywa się w systemie aukcyjnym.

Oznacza to, że inwestorzy składają swoją ofertę na energię wraz z ceną, którą chcą uzyskać za jej sprzedaż. Osoba zainteresowana wybiera najkorzystniejszą dla siebie ofertę spośród dostępnych na zasadzie uczestnictwa w aukcji (stąd nazwa). Inwestorzy, którzy wygrają, przez najbliższe 15 lat będę otrzymywać stałą stawkę określoną w aukcji.

Odrobina-2

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.