Infolinia 6666 4444 9

Rekuperacja – najważniejsze fakty i mity

Rekuperacja, w przeciwieństwie do klasycznej wentylacji grawitacyjnej, pozwala ograniczyć straty ciepła.
Jej zastosowanie jest coraz szerzej znaną praktyką wśród osób budujących nowoczesne nieruchomości. Jak wiadomo, prawidłowa wentylacja w budynku to bardzo ważna rzecz – zapewnia, że w naszym domu nie powstanie wilgoć. 

Rekuperacja to tak zwana wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Jej system to centrala (inaczej rekuperator)
i sieć przewodów, która rozprowadza świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń oraz usuwa zużyte powietrze przy użyciu czerpni i wyrzutni lub innych systemów. Jeśli zastanawiasz się nad rekuperacją masz do wyboru różne modele: 

  • przeciwprądowe,
  • krzyżowe,
  • obrotowe.

Każda z powyższych działa na podobnej zasadzie w kwestii wentylatorów nawiewnych i wyciągowych, posiada specjalne filtry i system sterujący.

Przez lata wokół rekuperacji pojawiło się wiele mitów, które w niektórych przypadkach skutecznie odstraszają
od jej montażu. Niektórzy w dalszym ciągu nie są pozytywnie nastawieni do umieszczenia rekuperacji w swoim domu. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Poruszymy najczęściej powielane mity i wytłumaczymy, skąd się wzięły.


Do zamontowania rekuperacji nie potrzebujemy projektu

To zdecydowanie mit. Ze względu na różnorodne budynki i to, że każdy jest inny, rozplanowanie działania rekuperacji bez projektu nie byłoby możliwe. W przypadku, gdy chcemy, aby rekuperacja działała w prawidłowy sposób
i nie sprawiała komplikacji – powinniśmy zlecić projekt. Wentylacja rekuperacyjna powinna być specjalnie dostosowana do typu budynku, rodzajów pomieszczeń, a nawet potrzeb mieszkańców. 

W momencie, gdy rekuperacja zostanie wykonana nie na podstawie projektu istnieje ryzyko, a nawet duże prawdopodobieństwo, że nie będzie działała zgodnie z zapewnieniami firmy fotowoltaicznej. Dopiero w momencie, gdy posiadamy projekt i znamy charakterystykę budynku, możemy zdecydować jaka będzie moc rekuperatora.

Poza projektem bardzo istotny jest montaż wykonany przez specjalistów. Jeśli nie masz pewności, czy zaufać danej firmie – zdecyduj się na doczytanie opinii lub znalezienie innej. W przypadku, gdy nadal się zastanawiasz – możesz
do nas zadzwonić, a my postaramy się pomóc i rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.


Hałas generowany przez rekuperator?

To nieprawda! Jeśli okaże się, że Twój system z rekuperatorem wydają podejrzane dźwięki, najpewniej wynika to
z zastosowania nieodpowiednich części. Odpowiednio zaplanowana, zaprojektowana i zamontowana instalacja nie powinna wydawać jakichkolwiek niepokojących dźwięków. Zastosowanie rekuperacji jest zatem świetnym sposobem, na dachowanie błogiej ciszy w domu – poza tym, że rekuperator sam w sobie (działając prawidłowo) nie wydaje żadnych dźwięków, to nie musimy także otwierać okien, by przewietrzyć mieszkanie. Hałasy z zewnątrz nie będą już zatem problemem.


Rekuperacja działa tylko w określonych pomieszczeniach, nie w całym budynku

To kolejny mit. Aby zrozumieć, jak działa rekuperacja w pomieszczeniach, w których nie ma punktów nawiewnych
i wywiewnych, należy zapoznać się z terminem pomieszczenia transferowe. Są to miejsca, w których pomimo braku odpowiedniej instalacji, są one również wentylowane. W przypadku, gdy mamy pewność, że instalacja została wykonana poprawnie, na pewno poprawnie działa również wentylacja we wszystkich pomieszczeniach.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.