Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Rekuperacja co to jest?

Rekuperacja – to inaczej odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych, aby móc je później wykorzystać. Ten proces można przeprowadzić dzięki urządzeniach różnego typu, na przykład wymiennikach ciepła, zwanych rekuperatorami. Dzięki rekuperacji możemy ogrzać świeże powietrze nawiewane do domu, a także oczyścić powietrze z zanieczyszczeń i alergenów. Dzięki temu jest to lepsze rozwiązanie niż otwieranie okien – posiadamy świeże powietrze bez nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz. Rekuperator składa się z czterech kanałów: czerpania, wyrzutni, nawiewu do pomieszczeń oraz wyciągu z pomieszczeń.

Zapewnienie w przestrzeni domowej komfortu termicznego jest jednym z priorytetowych zadań dla utrzymania właściwych warunków życia dla całej rodziny. Elementem wspomagającym oszczędne systemy ogrzewania może być system rekuperacji. Co to jest? 

Czym jest rekuperacja?

Pod pojęciem rekuperacja należy rozumieć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, która opiera się na zasysaniu powietrza wytwarzanego przez komin, wentylacja mechaniczna wykorzystuje ruch powietrza generowany przez rekuperator. To maszyna, która pozwala na kontrolowanie przepływu dwóch strumieni powietrza jednocześnie. Jedno jest nawiewane z zewnątrz, a drugie to powietrze usuwane z pomieszczenia. Jednocześnie przy wymuszaniu takiego obiegu dokonywane jest odzyskiwanie ciepła z nagrzanego powietrza, które jest jednak zanieczyszczone i powinno być usunięte.

Rekuperacja jest systemem służącym do sprawnej wymiany zużytego powietrza w domu na czyste, świeże, pochodzące z zewnątrz. W tym samym czasie rekuperator pozwala na zatrzymanie we wnętrzach ciepła, które zostało już tam zgromadzone. W ten sposób jest ono odzyskiwane i wykorzystywane do nagrzewania ciepłego powietrza płynącego z dworu.

Najważniejszym elementem systemu rekuperacji jest rekuperator, który zaciąga powietrze w dwóch kierunkach w tym samym czasie. Pierwszy strumień to powietrze zimne, ale czyste, zaciągane z zewnątrz, zaś drugi strumień to powietrze ciepłe, wilgotne i nasycone dwutlenkiem węgla czy kurzem, wyciągane z wnętrza pomieszczeń przez okrągłe kratki na suficie i ścianach, nazywane anemostatami.

Dwa strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła i zostawiają w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze przejmuje je z powrotem. Od rekuperatora muszą biec kanały wentylacyjne, by świeże powietrze po nagrzaniu było rozprowadzone po całym domu.

Rekuperacja w domu lub w mieszkaniu

Wentylacja z rekuperacją bez trudu może być rozplanowana w domu mieszkalnym, zwłaszcza na etapie jego budowy. Wówczas wystarczy przy planowaniu rekuperacji schemat wykonać w parze z projektem architektonicznym. Zwłaszcza w domach ekologicznych przydatna okazuje się rekuperacja. Projekt budynku energooszczędnego czy pasywnego zakłada wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i ograniczanie zużycia energii konwencjonalnej. Rekuperacja temu sprzyja. W zamieszkałych i wybudowanych już domach nieco trudniej wykonać system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ale nie jest to niemożliwe, tylko bardziej kosztowne i trudne.

Pojawia się jednak pytanie, czy możliwe jest zainstalowanie systemu rekuperacji w mieszkaniu blokowym? Jak najbardziej, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych po termomodernizacji, ponieważ szczelne okna, drzwi i ocieplone ściany sprawiają, że wentylacja grawitacyjna traci swoją wydolność. W takich przypadkach można umieścić wyrzutnię powietrza i czerpnię w dachu budynku lub w elewacji.

Rekuperacja a klimatyzacja

Trzeba podkreślić, że rekuperacja nie jest tożsama z systemem klimatyzacji. W obu przypadkach owszem, chodzi o zapewnienie w pomieszczeniach powietrza o odpowiednich parametrach, ale odbywa się to inną drogą. Klimatyzacja polega na zmianie parametrów powietrza, które znajduje się we wnętrzach pomieszczeń. Zmienia się jego temperatura i wilgotność, ale nie podlega ono wymianie, jak w przypadku rekuperacji. Można jednak wykonać system rekuperacji z wentylacją, co wpłynie korzystnie na właściwości dostarczanego do pomieszczeń powietrza.

Rekuperacja a kominek

Jeśli w domu jest zainstalowany kominek, to dla poprawnego, jednoczesnego działania systemu rekuperacji konieczne jest zapewnienie mu zamkniętej komory spalania, by nie pobierał powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Kominek może być dodatkowym źródłem ciepła, które wykorzystane zostanie do odzysku w wyniku rekuperacji

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.