Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Program Mój Prąd 2022. Kiedy rusza i co nowego?

Program Mój Prąd powstał celem wsparcia rozwoju energetyki prosumenckiej, a mówiąc dokładniej – instalacji fotowoltaicznej. Obejmuje dofinansowanie paneli PV i kieruje się rozpowszechnianiem pozyskiwania energii z naturalnych, odnawialnych źródeł. Zainteresowanie w poprzednich latach było ogromne – wykorzystano cały przeznaczony do tego budżet i edycje zamknięto z powodu wyczerpania środków. Wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi, program Mój Prąd wystartuje także w tym roku. Co warto wiedzieć o nowej edycji programu Mój Prąd?

Kiedy startuje czwarta edycja programu Mój Prąd?

Mój Prąd 4.0 ma ruszyć w I kwartale bieżącego roku. Ministerstwo Klimatu zaznacza jednak, że dokładna data składania wniosków nie jest jeszcze znana. Program przeznaczony jest wyłącznie dla osób fizycznych pozyskujących energię na własne potrzeby.

Na dotychczasowe edycje programu przeznaczono aż 1,8 mld zł. Budżet przeznaczony na nową edycję wyniesie 1 mld zł, a wysokość dotacji uzależniona będzie on skali inwestycji (np. czy jednocześnie zdecydujemy się na montaż magazynu energii).

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej będzie można składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w momencie, gdy zostanie otwarty nabór wniosków. Najprościej dokonać tego online przy pomocy profilu zaufanego bądź e-dowodu. Wcześniej należy przygotować niezbędne dokumenty:

  • kopię faktury za montaż instalacji fotowoltaicznej, opatrzoną adnotacją “Zgłoszono do programu Mój Prąd”
  • dowód zapłaty za fakturę
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzające montaż licznika

Na podstawie dotychczasowych edycji wiadomo, że zainteresowanie dofinansowaniami jest ogromne, dlatego o przyznaniu dotacji będzie świadczyć kolejność złożonych wniosków.

Program Mój Prąd 2022 – co nowego?

Warto pamiętać, że od 1 kwietnia prosumenci produkujący prąd z odnawialnych źródeł energii będą rozliczani na podstawie wartości energii, którą wprowadzają do sieci. Jest to zgodne z najnowszą ustawą o odnawialnych źródłach energii. Oznacza to, że będą musieli sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, natomiast za pobranie energii mają płacić tak jak inni odbiorcy. Nie dotyczy to jednak osób, które złożą wniosek do sieci elektroenergetycznej o montaż instalacji fotowoltaicznych do końca marca tego roku.

To mniej opłacalna zmiana, dlatego program Mój Prąd 4.0 będzie rozszerzony o możliwość dofinansowania także innych inwestycji związanych z magazynowaniem energii. Zrekompensują więc odejście od systemu opustów. W ramach programu dotacje obejmą również:

  • systemy zarządzania energią
  • ładowarki do samochodów elektrycznych
  • magazyn energii

Trzecia edycja programu odnosiła się do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Mój Prąd 4.0 obejmie zarówno zakup paneli fotowoltaicznych, jak i zakup czy montaż punktów ładowania aut. Jest więc bardziej rozszerzona. Premiowane będą instalacje fotowoltaiczne z dodatkowym elementem, dzięki któremu możliwe będzie zwiększenie poziomu efektywności energetycznej. Na podstawie programu Mój Prąd, w tym roku możemy skorzystać z dotacji na inteligentne systemy zarządzania energią. Wysokość wsparcia w przypadku samych paneli PV wyniesie 3 tys. zł.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.