Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Pompy ciepła – fakty i mity [2021]

Czym są pompy ciepła? Jest to nic innego jak mechanizm z systemem grzewczym, który pozwala na ogrzewanie pomieszczeń i wody, a nawet chłodzenie budynku w wypadku lata. Zazwyczaj energia zostaje pozyskana poprzez źródła odnawialne, a później zostaje zużytkowana. Pompy ciepła składają się z różnych obiegów i mogą być to:

  • obieg czynnika chłodniczego,
  • obieg solanki,
  • obieg grzewczy.


Spośród pomp ciepła możemy wymienić:

  • czerpiące energię z ziemi (ze względu na dodatnią temperaturę w niej), czyli tak zwane pompy gruntowe,
  • czerpiące energię z wody, czyli na przykład stawu lub studni znajdujących się w pobliżu domu, które świetnie sprawują się niezależnie od pory roku,
  • wykorzystujących energię z powietrza, najbardziej powszechne pompy ciepła, która swoją łatwością montażu oraz dużą wydajnością skusiły wiele osób.


Na pompy ciepła nie ma w Polsce dopłat

To oczywiście nieprawda. Unia Europejska czynnie wspiera dbanie o ekologiczne rozwiązania. Z uwagi na to, że pompy ciepła polegają na korzystaniu z odnawialnych źródeł energii, istnieją dotacje, które pozwolą podzielić koszty inwestycji. Od pewnego czasu działa program Czyste Powietrze zachęcający Polaków do ekologicznego podejścia w kwestiach systemów grzewczych. Dofinansowanie można uzyskać na montaż, jak i zakup pomp ciepła i innych urządzeń.

zarowka-na-trawie-1024x272


Pompy ciepła nie działają zimą

kopalino2-768x1024

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów krążących wokół działania pomp ciepła. W rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pompa ciepła mogłaby przestać działać jedynie w momencie, gdy temperatura osiągnęłaby tak zwane zero bezwzględne, czyli -273 stopnie Celsjusza. Dopiero w sytuacji, gdy temperatura spada do tak niskiego poziomu, możemy mówić o tym, że pompy ciepła nie są w stanie wygenerować ciepła z powietrza. 

Jeszcze jakiś czas temu istniało przekonanie, że pompy ciepła nie działają nawet w temperaturze poniżej około -5 stopni Celsjusza. W praktyce wyglądało to tak, że pompy ciepła rzeczywiście uzyskiwały niższą wydajność. Stworzenie nowoczesnych pomp ciepła naprawiło ten problem. Obecnie stosuje się inny rodzaj sprężarek, dzięki któremu nie musimy się dalej martwić o temperaturę na zewnątrz.

Aby naprawdę przekonać osoby, które mają wątpliwości do działania pomp ciepła w niskich temperaturach, należy zwrócić uwagę na to, że mieszkańcy innych krajów również z nich korzystają. Mówimy tu bowiem o Skandynawii – w sytuacji, gdy temperatury powietrza są tam znacznie niższe niż w Polsce, nadal istnieje możliwość działania pomp ciepła. Skandynawii korzystają głównie z gruntowych i powietrznych pomp.


Pompy ciepła są bardzo drogie

Jest to jedno, krótkie zdanie, które może skutecznie odstraszyć potencjalnych zainteresowanych. Jest to oczywiście nieprawda. Jest to jednorazowy koszt, który w perspektywie kilku lat na pewno się zwróci. W wielu wypadkach całkowity koszt zakupu i montażu pomp ciepła jest nadal niższy, niż cena dostosowania budynku do ogrzewania gazowego czy stworzenia kotłowni itd. Zatem jeśli nadal wahasz się i zastanawiasz nad inwestycją w pompę ciepła, zasięgnij opinii u specjalistów. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w doborze najlepszego rozwiązania dla Twojego domu.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.