Infolinia 6666 4444 9

Fakty i mity na temat paneli fotowoltaicznych [KOMPLETNA ANALIZA]

Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Warto głębiej przyjrzeć się temu, dlaczego tak się dzieje. Z jakiego powodu to właśnie panele słoneczne stały się tak ważną częścią ekologicznego podejścia do budowy domu? I czym są panele fotowoltaiczne? Moduły PV sprawiają, że jesteśmy w stanie uzyskać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. W budynku zostaje umieszczona specjalna instalacja, do której zostają przyłączone panele fotowoltaiczne.

Dzięki ich działaniu, mieszkańcy mogą korzystać z ciepłej wody czy oświetlenia. Im zjawisko jest popularniejsze, tym większą tajemnicą i ilością mitów porasta. Tak też jest w tym wypadku. Współcześnie dużo mówi się na temat paneli fotowoltaicznych, ale czy prawdziwie? Powstało wiele mitów, które zazwyczaj mocno mijają się z prawdą. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat paneli słonecznych.

Nasłonecznienie w Polsce nie jest wystarczające do działania paneli fotowoltaicznych

Jest to jeden z pierwszych mitów, który przychodzi do głowy, gdy myślimy o modułach PV. Systemy fotowoltaiczne świetnie radzą sobie także w państwach, w których nasłonecznienie jest dużo niższe, niż w Polsce. Przykładowo, średnie nasłonecznienie w Polsce to około 1060-1150 kWh/m kw. To mniej więcej tyle samo, ile wynosi nasłonecznienie w Niemczech, gdzie odnawialne źródła energii są wyjątkowo mocno popularne. Jeśli nadal się wahasz, przeanalizuj dokładnie dane dotyczące nasłonecznienia w Polsce i innych krajach. Jesteśmy zdania, że nasłonecznienie w Polsce jest w zupełności wystarczające do odpowiedniego działania paneli słonecznych.

panele fotowoltaiczne na gruncie w wojewodztwie pomorskim


Panele fotowoltaiczne nie wymagają pielęgnacji

Jest to oczywiście nieprawdą. Osadzające się na panelach cząstki brudu, piachu czy osadu deszczowego mogą skutecznie zmniejszyć wydajność naszej instalacji. Aby temu zapobiec możemy skorzystać z serwisu, który zgodnie z zaleceniami producenta dokładnie wyczyści nasze panele. Nie jest to jednak konieczne – mycie paneli nie jest mocno skomplikowane, jednak należy przestrzegać kilku zasad, aby ich nie uszkodzić. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, że nie naruszymy paneli w trakcie pielęgnacji, bezpieczniej zlecić to zewnętrznej firmie.


Panele słoneczne są bardzo drogie

To często powielany mit, który sprawia, że wiele osób rezygnuje z tego ekologicznego rozwiązania. Należy zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest jednorazowa i jest w stanie zwrócić się w trakcie kilku lat. Dodatkowo, w Polsce od pewnego czasu istnieje możliwość skorzystania z różnych dotacji. Każdy, kto zdecyduje się postawić na ekologię, przysługuje prawo do ubiegania się o dofinansowanie z programu “Mój Prąd”. Są to pieniądze, które możemy wykorzystać na montaż czy zakup instalacji. Zatem w dalszym rozrachunku nie tylko nie zrani mocnego portfela, a pozwoli też zaoszczędzić. W kolejnych latach działania paneli słonecznych zauważymy, jak maleją nam rachunki za prąd.


Instalacja fotowoltaiczna nie działa w nocy

Panele fotowoltaiczne Gdańsk Gdynia Trójmiasto

Tę informację musimy potwierdzić. Ze względu na charakterystykę działania i fakt, że panele fotowoltaiczne do wygenerowania prądu czy ogrzania wody potrzebują ciepła, nie jest możliwe, by działały także w nocy. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.

Istnieją sposoby, dzięki którym będziemy mieli możliwość korzystania z wygenerowanej energii niezależnie od pory dnia. Aby tego dokonać należy zaopatrzyć się także w miejsce, w którym będziemy magazynować prąd. Są to między innymi akumulatory znajdujące się przy instalacji. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania możemy nawet całkowicie oduzależnić się od dostawców energii.


Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga przebudowy dachu

Po części jest to nieprawda. W budynkach stawianych niedawno zazwyczaj nie ma konieczności wzmacniania konstrukcji dachu. W takim wypadku jeśli jesteś inwestorem, który niedawno postawił dom, nie musisz się martwić. Tak czy inaczej, w każdej sytuacji należy dopytać fachowców. Zazwyczaj z ciężarem instalacji fotowoltaicznych mogą sobie nie poradzić dachy mające już paręnaście lat – wtedy niezbędne będzie wzmocnienie dachu. 

Ekologiczne panele słoneczne na dachu budynku
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.