Infolinia 6666 4444 9

Optymalizator mocy do modułów PV – jak działa?

Zadaniem optymalizatora mocy jest stymulowanie paneli fotowoltaicznych do równomiernej pracy, co przekłada się na lepsze uzyski. To element niezbędny wszędzie tam, gdzie z różnych względów panele fotowoltaiczne nie mają bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Na czym dokładnie polega działanie optymalizatora mocy do modułów PV?

Jak działa optymalizator mocy do modułów PV?

Działanie tego urządzenia bazuje na znalezieniu punktu mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu fotowoltaicznego. W sytuacjach, gdy na module pojawia się cień, jego wydajność automatycznie maleje. Bez obecności optymalizatora panele działają w sposób szeregowy – gdy jeden panel pozostaje w cieniu, obniżają się uzyski całej instalacji, ponieważ dostosowuje ona swą wydajność do najsłabszego ogniwa.

Z kolei przy obecności optymalizatora mocy moduły zostają obciążone w sposób równomierny. Dzięki temu możliwa jest generowana wysoka moc bez względu na ewentualne zacienienie bądź zabrudzenie innych modułów.

Optymalizator mocy do modułów PV – zalety

Główną zaletą jest zwiększanie wydajności instalacji fotowoltaicznej – efektem tego jest produkcja dużej ilości energii, a także oszczędność finansowa gospodarstwa domowego. Dodatkowo obecność optymalizatora mocy chroni przed wystąpieniem niektórych awarii modułów fotowoltaicznych. Ogniwa zużywają się wolniej, co zwiększa opłacalność inwestycji i przedłuża żywotność instalacji.

Czy optymalizator mocy się opłaca?

Pod względem finansowym również jest to korzystne rozwiązanie. Pojedynczy optymalizator mocy to koszt rzędu kilkuset złotych, natomiast koszt ostateczny zależy od wielkości i mocy całej instalacji fotowoltaicznej. Mimo tego, bez optymalizatora mocy straty energii (a więc i pieniędzy) będą w niektórych przypadkach znacznie większe. Jeśli istnieje potrzeba zainstalowania optymalizatora mocy, z całą pewnością będzie to dobry wybór.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.