Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Optymalizator mocy do modułów PV – jak działa?

Zadaniem optymalizatora mocy jest stymulowanie paneli fotowoltaicznych do równomiernej pracy, co przekłada się na lepsze uzyski. To element niezbędny wszędzie tam, gdzie z różnych względów panele fotowoltaiczne nie mają bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Na czym dokładnie polega działanie optymalizatora mocy do modułów PV?

zarowka-na-trawie-1024x272

Jak działa optymalizator mocy do modułów PV?

Działanie tego urządzenia bazuje na znalezieniu punktu mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu fotowoltaicznego. W sytuacjach, gdy na module pojawia się cień, jego wydajność automatycznie maleje. Bez obecności optymalizatora panele działają w sposób szeregowy – gdy jeden panel pozostaje w cieniu, obniżają się uzyski całej instalacji, ponieważ dostosowuje ona swą wydajność do najsłabszego ogniwa.

Z kolei przy obecności optymalizatora mocy moduły zostają obciążone w sposób równomierny. Dzięki temu możliwa jest generowana wysoka moc bez względu na ewentualne zacienienie bądź zabrudzenie innych modułów.

Optymalizator mocy do modułów PV – zalety

Główną zaletą jest zwiększanie wydajności instalacji fotowoltaicznej – efektem tego jest produkcja dużej ilości energii, a także oszczędność finansowa gospodarstwa domowego. Dodatkowo obecność optymalizatora mocy chroni przed wystąpieniem niektórych awarii modułów fotowoltaicznych. Ogniwa zużywają się wolniej, co zwiększa opłacalność inwestycji i przedłuża żywotność instalacji.

Czy optymalizator mocy się opłaca?

Pod względem finansowym również jest to korzystne rozwiązanie. Pojedynczy optymalizator mocy to koszt rzędu kilkuset złotych, natomiast koszt ostateczny zależy od wielkości i mocy całej instalacji fotowoltaicznej. Mimo tego, bez optymalizatora mocy straty energii (a więc i pieniędzy) będą w niektórych przypadkach znacznie większe. Jeśli istnieje potrzeba zainstalowania optymalizatora mocy, z całą pewnością będzie to dobry wybór.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.