Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Opłata mocowa – co musisz wiedzieć?

oplata-mocowa-co-musisz-wiedziec Opłata mocowa jest jednym z elementów składowych, które wpływają na koszty widoczne na fakturze za energię elektryczną. Wprowadzono ją w 2021 roku zgodnie z nowelizacją Ustawy o rynku mocy. Jest doliczana do wszystkich rachunków za prąd, niezależnie od wielkości danego odbiorcy energii. Z artykułu dowiesz się, czym jest i w jakim celu powstała oraz czy można zmniejszyć stawkę bądź całkowicie uniknąć opłaty. Zapraszamy do lektury!

Opłata mocowa – co to jest?

Opłata mocowa została wprowadzona, aby sfinansować utrzymanie rezerw mocy w systemie energetycznym, co ma zagwarantować stabilność dostaw energii elektrycznej. Powstała w odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie na prąd oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju. Dotyczy wszystkich odbiorców energii, zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw, które korzystają z sieci elektroenergetycznej. Dzięki niej system energetyczny m.in. ma być lepiej przygotowany na ewentualne przerwy w dostawie prądu.

Opłata mocowa – od czego zależy?

Co roku wysokość opłaty jest ustalana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Publikacja zawiera aktualizację stawek, które bazują na podstawie przepisów Ustawy o rynku mocy oraz na innych rozporządzeniach Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wartości ogłoszone na rok 2024 dla odbiorców rozliczanych w formie ryczałtowej wynoszą od 2,66 do 14,90 zł netto, natomiast dla tych, którzy rozliczają się na podstawie zużycia – 0,1267 zł/kWh. Co ciekawe, kwota na fakturze zależy także od taryfy prądu, którą wybierzemy, ale nie tylko. Na wysokość rachunku za prąd wpływa wiele elementów i nie wszystkie z nich zależą od sprzedawcy energii. W skład wyliczenia wchodzą:

 • koszt zakupu energii elektrycznej,
 • koszt zakupu energii elektrycznej,
 • koszt zakupu energii elektrycznej,
 • opłata przesyłowa,
 • podatek VAT,
 • akcyza,
 • koszty własne ponoszone przez dystrybutora,
 • marża dystrybutora,
 • podatki,
 • opłaty lokalne.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie URE, prezes Rafał Gawin tłumaczył:

Wysokość opłaty odzwierciedla płatności dla dostawców mocy, które zostały zakontraktowane w wyniku przeprowadzonych aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczane są na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych, a także aktywizację zarządzania zużyciem energii i uelastycznienie popytu na nią.

Z czego wynika i jak liczona jest opłata mocowa?

To jest zupełnie inna kwestia. W 2024 roku dla gospodarstw domowych będzie ona zryczałtowana, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej. Zostały ustalone również kategorie, którym przypisano konkretne stawki. Można wyróżnić następujące przedziały rocznego zużycia energii:

 • poniżej 500 kWh – opłata mocowa wyniesie 2,66 zł netto miesięcznie,
 • od 500 do 1200 kWh – 6,39 zł netto,
 • od 1200 do 2800 kWh – 10,64 zł netto,
 • powyżej 2800 kWh – 14,90 zł netto.

Warto zaznaczyć, że podane stawki z roku na rok są coraz wyższe. Dla właścicieli fotowoltaiki istnieją pewne różnice w naliczaniu opłaty mocowej. Posiadanie instalacji pozwala bowiem na produkowanie własnego prądu, co wpływa na zmniejszenie korzystania z energii sieciowej. W rezultacie ostateczna kwota dla prosumentów może być niższa w porównaniu z tą obowiązująca tradycyjnych odbiorców.

Opłata mocowa a jej przyszłość

Wysokość opłaty, jak również jej zasady co roku są modyfikowane, a wprowadzane nowelizacje mogą wpłynąć na Twoje rachunki za prąd. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w odnawialne źródła energii, sprawdź, jak opłacalność fotowoltaiki może zmienić się w tym kontekście. Zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i właścicieli instalacji fotowoltaicznych ostateczna kwota zależy od wielu czynników. Są to m.in. zmiany w kosztach rynku mocy, inwestycje w nowe źródła energii oraz polityka energetyczna. Dlatego zalecamy regularne śledzenie informacji branżowych i aktualizacji dotyczących opłat energetycznych. Wszystko z myślą o tym, aby można było skutecznie planować swój budżet związany ze zużyciem energii elektrycznej.

jak-zmniejszyc-oplate-mocowa

Jak zmniejszyć wysokość opłaty mocowej?

Już w momencie wprowadzenia opłaty mocowej wiele osób zaczęło szukać sposobu na zrezygnowanie z niej, ale czy w ogóle jest to możliwe? Wyjaśniamy. Ogólne założenia obowiązujące zaraz po przyjęciu ustawy nie przewidywały możliwości zmniejszenia lub zwolnienia z obowiązku uiszczania opłat. Czy od tej pory coś się zmieniło? Dowiedzieliśmy się jedynie, że między innymi dzięki instalacji fotowoltaicznej w skuteczny sposób jesteśmy w stanie obniżyć kwotę widniejącą na fakturze. Dlaczego? Prąd wyprodukowany przez własną farmę słoneczną zmniejsza ilość energii pobieranej z sieci – tym samym uszczupla ostateczną sumę.

Oprócz tego istnieją jeszcze inne sposoby, by obniżyć wysokość opłaty mocowej. To m.in.:

 • optymalizacja zużycia energii – rozsądne korzystanie z prądu oraz urządzeń w godzinach o niższym zapotrzebowaniu,
 • urządzenia energooszczędne – inwestycja w nie może skutkować zmniejszeniem ogólnego poboru energii,
 • kontrolowane zużycie – regularny monitoring pozwala na obserwację i dostosowanie nawyków, a także ograniczenie konsumpcji w pewnych działaniach.

Można również zasięgnąć porady u specjalisty. Dzięki temu możliwa jest dokładna analiza sytuacji naszego gospodarstwa domowego. Profesjonalista będzie w stanie zasugerować spersonalizowane rozwiązania mające na celu redukcję kosztów związanych z opłatą mocową.

Inne sposoby, aby uniknąć wysokich opłat

Powyżej wymienione rozwiązania nie są jedynymi. Oprócz nich można rozważyć także udział w programie DSR, czyli Demand Side Response. To nic innego jak wyrażenie chęci i gotowości do chwilowego obniżenia lub przesunięcia zużycia energii poza godziny szczytu, w zamian za wynagrodzenie. Dla kogo jest przeznaczona ta inicjatywa?

W projekcie mogą wziąć udział przedsiębiorstwa mające możliwość zarządzania zużyciem energii. Uczestnicy zgłaszają wówczas poziom, który są w stanie zrealizować i jeżeli odpowiada on Operatorowi Sieci Przesyłowej, następuje redukcja poboru prądu. Przemyślana strategia zarządzania energią oraz inwestycje w technologie przyszłości mogą pomóc nam lepiej kontrolować nasze wydatki na energię. Jedną z opcji jest właśnie opłata mocowa. To istotny element, który wpływa na ostateczne koszty ponoszone przez odbiorców. Warto zatem być świadomym, w jaki sposób jest ona naliczana oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla naszego budżetu domowego lub firmowego.

W obliczu rosnących cen energii fotowoltaika staje się coraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem, pozwalającym na zmniejszenie rachunków za prąd i uniezależnienie się od wahań na rynku energetycznym. Inwestycja w instalację może przynieść wymierne korzyści finansowe oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Warto zatem rozważyć jej założenie, a tym samym zabezpieczyć się przed przyszłymi podwyżkami cen.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.