Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli chodzi o różnorodne inwestycje oraz zakupy, główny czynnik decydujący to przede wszystkim cena. Tak samo, jest w przypadku fotowoltaiki. Od czego zależna jest cena instalacji fotowoltaicznej? Czy fotowoltaika pomorskie się opłaca? Sprawdźmy, co wpływa na cenę zakupu oraz montażu?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Dzięki panelom fotowoltaicznym, energia promieniowania słonecznego, zamieniana jest w energię elektryczną. Wytworzony prąd stały, przepływa falownikiem, następnie zostaje przekształcony w prąd przyziemny, czyli taki, jaki mamy w swoich domach w gniazdkach. Pozyskana energia elektryczna, na bieżąco jest zużywana, magazynowana lub sprzedawana – w zależności od rodzaju instalacji.

Na zestaw instalacji fotowoltaicznej, składają się panele fotowoltaiczne – zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, wykorzystują one energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej falownika.

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Pierwszym sygnałem, tego ile będzie kosztować instalacja fotowoltaiczna, jest określenie zapotrzebowania energetycznego, tj. sprawdzenie, jaka ilość produkowana jest w ciągu roku. Im większe zużycie, ty więcej paneli będziesz potrzebował.

Wraz z zapotrzebowaniem, wzrasta koszt. Cena, określana jest zazwyczaj za 1kWp zainstalowanej mocy.

Co wpływa na cenę:

  • lokalizacja,
  • rozmiar,
  • moc,
  • specyfika dachu,
  • typ paneli,
  • koszt montażu.

Istotnym czynnikiem, jest lokalizacja. Instalacje można umieścić na gruncie lub na dachu. Jeśli chodzi o montaż na dachu, dużą rolę może odgrywać pokrycie dachu oraz kąt jego nachylenia. W przypadku montażu na gruncie, jeżeli zamontujemy instalację obszarze niezagospodarowanym, możemy ustawić panele w idealnej pozycji do słońca. 

Kolejnym decydującym czynnikiem jest moc, rodzaj paneli oraz typ inwertera. Jakość przekłada się na wydajność. 

Ile właściwie kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Zwykle, podział kosztów rozkłada się w proporcjach: 80% – to koszty urządzeń, a pozostałe 20% – to usługa montażu. Jaką część ceny stanowią panele? Około 50%, ponieważ są one najdroższym elementem. Około 20% – inwerter, a reszta to koszty konstrukcji oraz oprzyrządowania. Aby poznać dokładną cenę instalacji fotowoltaicznej, należy skontaktować się z odpowiednią firmą, 

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.