Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Net billing – fotowoltaika. Jak będzie wyglądało rozliczenie w 2022?

Fotowoltaika działa na zasadzie pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł energii, dlatego cieszy się niemalejącą popularnością. Nadchodzą jednak pewne zmiany – Net billing to nowy system rozliczeń za instalację fotowoltaiczną, który będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2022 roku. Działa na podstawie nowelizacji Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (tzw. Ustawy o OZE). Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zasady będą dotyczyć nowych prosumentów, czyli tych, którzy zdecydują się na fotowoltaikę po 1 kwietnia. 


Montaż instalacji fotowoltaicznej do 31 marca 2022 r.

PV-Kaszubska-1024x768

Zgodnie z treścią Ustawy o OZE, dotychczasowi prosumenci oraz ci, którzy do 31 marca bieżącego roku złożą kompletne i poprawnie uzupełnione dokumenty do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) wciąż pozostaną w systemie opustów, rozliczając się na dotychczasowych zasadach, bez względu na zmiany, które nadejdą. Co więcej – będą mogli z niego korzystać jeszcze przez 15 kolejnych lat. Dotychczasowy system opustów nie będzie dotyczył nowych prosumentów, decydujących się na panele fotowoltaiczne po dniu 1 kwietnia 2022 r. 

Na czym dokładnie polega korzystanie z dotychczasowego systemu opustów? Otóż prosumenci rozliczają się w stosunku 1:0,8 (przy instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp) lub 1:0,7 (przy instalacji fotowoltaicznej powyżej 10 kWp). W pierwszym przypadku oznacza to, że za jednostkę energii wprowadzonej do sieci energetycznej mogą pobrać za darmo 0,8. 

Net billing – co warto wiedzieć?

Net billing to nic innego, jak rozliczanie kosztowe opierające się na wartości energii zakupionej i oddanej, czyli rozliczanie wartościowe energii elektrycznej. Rozliczanie na zasadach net billingu odnosi się do:

• sprzedaży nadwyżki energii do sieci,

• opłaty w przypadku energii pobranej.

Słowem wyjaśnienia – nowi prosumenci będą musieli po określonej cenie płacić za zakup nadwyżek energii elektrycznej w godzinach, gdy instalacja fotowoltaiczna nie generuje wystarczającej ilości prądu ze źródeł odnawialnych (czyli np. w zachmurzone, zimowe dni). Będzie odbywało się to po cenie rynkowej zawierającej VAT, akcyzę, opłatę OZE oraz opłatę dystrybucyjną. Sprawia to, że montaż instalacji PV będzie mniej opłacalny niż dotychczas.

Jednocześnie prosumenci otrzymają prowadzony miesięcznie depozyt, czyli ewidencję środków. To właśnie z depozytu będzie można opłacać zużytą energię. Wartość energii zostanie naliczana na podstawie średniej ceny miesięcznej. Nadwyżki energii będą umieszczone w depozycie na okres 12 miesięcy. Jeśli prosument ich nie wykorzysta, zostaną mu wypłacone. Aby zabezpieczyć się przed ewentualną nadprodukcją net billing ogranicza jednak wysokość wypłacanej kwoty.

Nowy system rozliczeń może przynieść korzyści

Nie dla każdego korzystanie z nowego systemu rozliczeń będzie niekorzystne. Może się bowiem okazać, że dla niektórych firm przyłączenie mikroinstalacji po 1 kwietnia 2022 roku będzie bardziej efektywne niż aktualny system opustów. Wiąże się to z faktem sprzedaży energii elektrycznej. Innym rozwiązaniem jest zakup magazynu energii, w którym można przetrzymywać całość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. 

Jednocześnie warto wiedzieć, że koszt za energię elektryczną wprowadzaną przez prosumentów do sieci od 1 lipca 2024 roku będzie wyznaczana dla poszczególnych, elementarnych okresów rozliczeniowych (godzinowych). To ponownie zasada dotycząca nowych prosumentów.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.