Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Nasłonecznienie w Polsce a wydajność paneli fotowoltaicznych

Co więksi sceptycy rozwiązania, jakim są panele fotowoltaiczne, twierdzą, że polskie warunki klimatyczne nie pozwalają na cieszenie się pełną wydajnością tego rodzaju instalacji. Warto jednakowoż sprostować tę kwestię. Nie należy bowiem ufać poglądom, które mówią o tym, że fotowoltaika sprawdzi się dużo lepiej na kontynentach takich jak Afryka czy Ameryka Południowa. Wręcz przeciwnie – Polska jest idealnym państwem do skutecznego pozyskiwania energii słonecznej. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma faktami na temat tego, dlaczego tak się dzieje. Wiele osób może być zaskoczonych tą kwestią, ale pod względem promieniowania słonecznego Polska jest wręcz idealna.

2e

Natężenie promieniowania słonecznego – co warto wiedzieć?

Kiedy mowa o wydajności paneli fotowoltaicznych, nie można nie wspomnieć o tej niezwykle istotnej kwestii, jaką jest nasłonecznienie w Polsce. Natężenie promieniowania słonecznego jest bardzo ważne, kiedy wylicza się efektywność działania instalacji tego rodzaju oraz pozyskiwania energii elektrycznej. Polska jest pod tym względem pewnego rodzaju ewenementem, ponieważ gęstość mocy promieniowania rozkłada się równolegle po całym kraju. Oznacza to zatem, że niezależnie od tego, w jakim rejonie geograficznym Polski mieszkasz, możesz liczyć na podobne natężenie promieniowania słonecznego. Warto spojrzeć chociażby na niezwykle ciekawą planszę, jaką jest mapa nasłonecznienia i natężenia promieniowania słonecznego w Polsce – w każdym rejonie jest bardzo podobnie. Dlatego montaż paneli fotowoltaicznych będzie tak samo opłacalny zarówno w Warszawie, jak i na przykład w Białymstoku.

Wiele osób twierdzi, że mimo tego równego rozłożenia powierzchni otrzymującej usłonecznienie, Polska nie ma idealnych warunków pod względem szerokości geograficznej w kwestii produkcji energii. Prawdą – choć zaskakującą – jest jednak fakt, że fotowoltaika nie wymaga ogromnej gęstości mocy promieniowania. Jeśli słońce grzeje przesadnie mocno, to panele fotowoltaiczne szybko się nagrzewają i mogą działać przez to znacznie mniej efektywnie. Wysoki współczynnik energii promieniowania także może być szkodliwy. Wszystko to składa się na stwierdzenie, że Polska jest dużo bardziej korzystna. W Polsce nasłonecznienie jest dużo bardziej efektywne od tego, które jest na przykład w Afryce.

Panele fotowoltaiczne w Polsce

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że fotowoltaika to doskonała metoda produkcji energii elektrycznej, szczególnie biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w naszym kraju. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest zdecydowanie kosztowny, ale bardzo szybko wszelkie koszty mogą się z nawiązką zwrócić. Dlatego panele fotowoltaiczne są znakomitą inwestycją. Warto jednakowoż zwrócić uwagę na czynniki, które w znacznym stopniu wpływają na wydajność oraz efektywność owych konstrukcji. Trzeba bowiem pamiętać, że promieniowanie słoneczne nie jest tutaj najważniejsze (choć, oczywiście, regularny do niego dostęp to podstawa działania systemu). Aby cieszyć się doskonałą wydajnością oraz otrzymywać ogromną liczbę kwh m2/rok, trzeba zwrócić uwagę na sprawność i moc wszelkich elementów fotowoltaiki. W Polsce na szczęście wiele firm oferuje regularną pielęgnację oraz konserwację, a także sprawdzenie stanu technicznego paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej. Ważny jest też odpowiedni sposób montażu instalacji fotowoltaicznej, aby kąt padania promieni słonecznych był najbardziej odpowiedni, żeby pozyskiwać jak najwięcej energii słonecznej w jak najkrótszym czasie. Truizmem będzie również stwierdzenie, że należy dbać o czystość paneli fotowoltaicznych – nie brudzą się one przesadnie intensywnie, ale po długich latach użytkowania bez jakiejkolwiek konserwacji może się okazać, że pozyskiwana energia jest coraz bardziej skromna. Warto dbać o systemy fotowoltaiczne – jest to znakomite źródło energii w Polsce, gdzie doświadcza idealnych warunków pracy. Poziom nasłonecznienia w Polsce jest odpowiedni do sprawnego działania fotowoltaiki, dlatego warto się w nią zaopatrzyć. Zdecydowanie do tego zachęcamy.

eco

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.