Fotowoltaika z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. W związku z tym za wykonanie instalacji i jej montaż zabiera się sporo firm, które nie do końca posiadają niezbędne doświadczenie i wiedzę. Decydując się na fotowoltaikę należy starannie wybrać wykonawców, aby uniknąć w przyszłości poniższych błędów.
Spis treści:
Zastosowanie nieodpowiednich haków
Haki mają za zadanie utrzymać panele fotowoltaiczne na dachu bez względu na czynniki pogodowe czy zewnętrzne. Sporym błędem jest jednak zastosowanie nieodpowiednich haków, np. źle dobrany ich rodzaj do dachówki czy konkretnego pokrycia dachu. Jeśli haki zbyt mocno będą opierać się na dachówkach, może dojść do ich deformacji, pęknięcia czy uszkodzenia.
Inną sytuacją jest użycie zbyt małej ilości haków. Przy silnym wietrze lub większych opadach śniegu panele fotowoltaiczne mogłyby po prostu odpaść, co stanowi zagrożenie dla przechodzących osób, gospodarstwa domowego i całej instalacji.
Błędne oszacowanie parametrów fotowoltaiki
Przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej należy dokładnie ocenić budynek oraz przestrzeń wokół niego, biorąc pod uwagę między innymi:
- nasłonecznienie
- ilość spadów dachu i ich pochylenie
- sprawność inwertera
- potrzeby i wielkość gospodarstwa domowego
- zacienienie paneli
I wiele innych czynników. Dzięki temu wykonawca może dopasować fotowoltaikę i jej moc indywidualnie do potrzeb klienta. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i rozczarowań w przyszłości.
Błędy na etapie projektowania
Na etapie projektowania do najczęściej występujących błędów zaliczamy:
- błędne wymiarowanie
- brak uwzględnienia nośności dachy
- nieodpowiednie rozłożenie przewodów
Naprawy takich błędów są nie tylko trudne, ale i czasochłonne oraz kosztowne. Ważne jest również, aby wszystkie elementy instalacji były wykonane rzetelnie i cechowały się najwyższą jakością. Oszczędzanie na nich przyniesie więcej strat niż zysków.
Złe ustawienie paneli fotowoltaicznych na dachu
Panele fotowoltaiczne powinny być ustawione pod odpowiednim kątem i w kierunku strony południowej. Jeśli nie ma takiej możliwości wybiera się kierunek południowo-zachodni bądź południowo-wschodni, nigdy zaś północny. Błędne ustawienie paneli fotowoltaicznych sprawi, że nie będą one wydajne. To zaś wiąże się ze stratami finansowymi gospodarstwa domowego.