Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Moc instalacji fotowoltaicznej. Jak dobrać moc instalacji?

Instalacja fotowoltaiczna jest coraz częściej spotykaną konstrukcją w polskich domach jednorodzinnych. Popularność odnawialnych źródeł energii jest coraz większa, co potwierdzają liczne statystyki nowo powstających instalacji paneli fotowoltaicznych. Jednak warto pamiętać, że jeżeli rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych, to musisz dokładnie wiedzieć jaka moc instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci dostarczyć odpowiednią ilość energii podczas rocznego zużycia prądu. Należy zatem dokładnie obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, aby roczne zużycie prądu pokrywało się z produkcją energii elektrycznej. 

Moc paneli fotowoltaicznych to podstawowy aspekt w momencie projektowania instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że projektowana konstrukcji musi posiadać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej, aby spełniała zapotrzebowanie i pokrywała z nadwyżką średnie zużycie prądu. Zatem zobacz, w jaki sposób dobrać odpowiednie panele fotowoltaiczne, a w zasadzie moc instalacji PV, aby osiągnąć maksimum korzyści.


Jaka moc paneli fotowoltaicznych – jak obliczyć moc fotowoltaiki?

Moc paneli słonecznych to jeden z najważniejszych parametrów, który należy bardzo dokładnie obliczyć. Najlepiej dokonać tego jeszcze na etapie projektowania systemu instalacji fotowoltaicznej. Moc instalacji fotowoltaicznej musi odpowiadać temu, ile konkretnie kWh energii elektrycznej potrzebuje dom, firma lub gospodarstwo rolne. Zatem w jaki sposób dokonać odpowiedniego obliczania mocy instalacji fotowoltaicznej?

Obecnie najbardziej powszechna, a zarazem najprostszą metoda to wykonanie takich obliczeń na podstawie istniejącego już budynku. W takim przypadku podstawą do określenia tego, jaka powinna być, moc ogniw fotowoltaicznych będzie rachunek, a więc jakie jest roczne zużycie energii? Jest to podstawa, na bazie czego dokonuje się prawidłowego montażu instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. 

Warto pamiętać, że jeżeli źle określimy ilość potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej, to zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej będzie możliwe, ale wiele będzie zależało od sposobu podłączenia ogniw i modułów PV. 

Instalacja fotowoltaiczna z nadwyżkami energii 

kopalino2-768x1024

Jeżeli już wiadomo, jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na energię elektryczną, to należy przyjrzeć się nadwyżką energii, które są dość popularne przy odnawialnych źródłach energii. Moduły fotowoltaiczne, a w zasadzie ich praca uzależniona jest od liczby godzin słonecznych w ciągu dnia. Oczywiście na większą produkcję energii można liczyć w okresach letnich. Dlatego właśnie wtedy pojawiają się nadwyżki energii, ponieważ zużycie prądu jest mniejsze od produkcji. Obecnie nie stanowi to problemu, ponieważ prosumenci mogą magazynować nadwyżki. 

W doborze paneli fotowoltaicznych dobrze kierować się obliczeniem mocy, jaką ma posiadać instalacja. Tym samym, aby odpowiednio dobrać moc instalacji, należy zwracać uwagę nie tylko na wielkość instalacji, ale również na to, jakie konkretnie kolektory słoneczne posiada. 

Czy warto inwestować w montaż instalacji fotowoltaicznej?

Inwestycja w panele słoneczne to nadal opłacalna opcja, pod warunkiem, że zamontowany system będzie posiadał odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. W przypadku mniejszej mocy instalację PV mogą nie generować tak niskich rachunków, jakich się spodziewaliśmy. Dlatego też, aby inwestycja, w odnawialne źródła energii była opłacalna, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jaki obecnie mamy rachunek za prąd gospodarstwa domowego, a na tej podstawie obliczyć zapotrzebowanie na energię i wybrać właściwy projekt instalacji fotowoltaicznej. 

Warto dodać, że obecnie każdą instalację fotowoltaiczną traktuje się w kategoriach inwestycji niezależnie od tego, jaka moc fotowoltaiki będzie miała. Dlatego decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych, pod dom jednorodzinny w polskich warunkach przede wszystkim ważna będzie ilość zużycia energii w celu dobrania odpowiedniej instalacji o mocy, która spełniała będzie zapotrzebowanie na energię, jakie posiada konkretne gospodarstwo domowe. 

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.