Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Konserwacja instalacji fotowoltaicznej – jak wykonać i co jest istotne?

Instalacje paneli fotowoltaicznych to jedna z nowości na polskim rynku. Można powiedzieć, że szeroko pojęta instalacja fotowoltaiczna przeżywa najlepszy okres. Jednak szczególną uwagę trzeba zwrócić nie tylko na właściwy montaż paneli fotowoltaicznych, ale także na inne elementy zarówno podczas eksploatacji, jak i przy konserwacji instalacji fotowoltaicznej. Właśnie z tego powodu niezbędne są specjalistyczne przeglądy paneli słonecznych. Podstawowe prace, jakie obejmuje konserwacja paneli fotowoltaicznych to pomiary elektryczne i konieczność czyszczenia instalacji i całych modułów fotowoltaicznych, aby utrzymywały najwyższą wydajność paneli fotowoltaicznych.

Brak specjalistycznego serwisu w zakresie czyszczenia modułów z pewnością doprowadzi do ograniczonej wydajności, a niekiedy do uszkodzenia instalacji. Dlatego też odpowiednia dbałość o stan paneli fotowoltaicznych to podstawa. Sprawdź, na czym polega serwis i czyszczenie paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne – kiedy potrzebny jest serwis?

Panele słoneczne, jak każde inne urządzenia, które zaopatrują w energię elektryczną, wymagają okresowego serwisowania. Jednak nadal panuje bardzo błędne przekonanie, że skoro ogniwa fotowoltaiczne do właściwego funkcjonowania nie potrzebują żadnych działań ze strony właściciela, to także nie wymagają przeglądów i serwisowania. Już na tym etapie można powiedzieć, że takie podejście może spowodować stuprocentowy spadek mocy, ale w skrajnych przypadkach również poważne awarie paneli fotowoltaicznych. Zatem serwis w ramach czyszczenia paneli fotowoltaicznych i podejmowania wszystkich innych działań jest niezbędny.

W jakich konkretnie sytuacjach szczególnie warto rozważyć serwis paneli fotowoltaicznych?

 • Nagły, albo częściowy spadek wydajności paneli fotowoltaicznych
 • Duży wzrost opłat za prąd
 • Nieprawidłowości, takie jak luźna konstrukcja czy widoczne uszkodzenia paneli słonecznych
 • Mniejszy kąt nachylenia modułów
 • Nietypowa praca falownika (głośne dźwięki).

Zatem na pytanie, czy należy czyścić panele fotowoltaiczne? Odpowiedź jest jedna: Zdecydowanie tak! Co istotne, wszystkie okresowe przeglądy, które przechodzą instalacje fotowoltaiczne, to niekiedy zbyt mało. Warto systematycznie w określonym czasie podejmować samodzielna konserwacje, choćby w zakresie takim jak mycie paneli. Należy pamiętać, że niekiedy nie będzie to możliwe, ponieważ na dużych przestrzeni dachów płaskich zaleca się wykorzystywanie robotów.

Na czym polega serwis instalacji fotowoltaicznej?

Serwis paneli fotowoltaicznych może polegać na podejmowaniu różnorodnych działań. Nie tylko takich, które związane są z naprawami elementów instalacji. Standardowe działanie, jakie przeprowadzane są podczas serwisu paneli to:

 1. Ogólna inspekcja elementów konstrukcji
 2. Sprawdzenie zabezpieczeń stało i zmiennoprądowych
 3. Dokonanie pomiarów kontrolnych
 4. Analiza instalacji z wykorzystaniem kamery termowizyjnej
 5. Sprawdzenie konstrukcji pod kątem stabilności
 6. Kontrola modułów fotowoltaicznych w zakresie czystości
 7. Diagnostyka inwertera.

Wymienione kwestie to generalna podstawa. Jednak nie wszystkie trzeba wykonywać każdorazowo podczas serwisu. Niemniej wskazane jest dokonanie dokładnego przeglądu przynajmniej połowy wskazanych elementów. Warto również podkreślić, że dokładne sprawdzenie instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim gwarancja jest właściwego działania w długim okresie czasu. Z kolei samodzielna konserwacja instalacji fotowoltaicznej to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że właściciel dobrze orientuje się w specyfice tych urządzeń.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.