Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Klimatyzacja w domu – co warto wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja była sporym luksusem dostępnym dla niewielu. Dzisiaj uległo to zmianie i niemal każdy właściciel domu lub mieszkania może sobie pozwolić na takie urządzenie – w zależności od potrzeb i posiadanych środków finansowych. Czy klimatyzacja w domu to dobre rozwiązanie, jaki jest jej koszt i czy może być ona energooszczędna? Oto kilka podstawowych informacji.

Klimatyzacja w domu – jakie są jej zalety?

Polskie lata bywają coraz bardziej upalne. Nie dziwi zatem fakt, iż w wielu przypadkach to właśnie klimatyzacja zdaje się być jedynym rozwiązaniem, aby mieszkać i funkcjonować naprawdę komfortowo. Zalet takiego rozwiązania jest sporo, a wśród nich warto wymienić:

  • komfort termiczny
  • możliwość regulowania temperatury i wilgotności powietrza
  • oczyszczanie i jonizowanie powietrza
  • zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza
  • zapobieganie rozwojowi grzybów i pleśni

Dodatkowo warto tu też wspomnieć o tym, iż klimatyzacja jest bezpieczna dla zdrowia – o ile jest używana rozsądnie i z zachowaniem wszelkich podstawowych reguł.

Klimatyzator w domu – podstawowe rodzaje

Każda osoba decydująca się na zamontowanie klimatyzacji w domu ma do wyboru wiele modeli klimatyzatorów. Te najpopularniejsze to modele split, które składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Są one montowane na górnej części ściany. Jeżeli w mieszkaniu nie dysponuje się takim miejscem, to wówczas można się zdecydować na klimatyzator podłogowy lub przysufitowy. Inne rodzaje klimatyzatorów to kasetonowe (sprawdzające się przy podwieszanych sufitach), kanałowe (ukryte w suficie lub w ścianie) bądź multisplit (chłodzący kilka pomieszczeń). Ten ostatni jest najbardziej zaawansowany technicznie i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Klimatyzator w domu – na co zwrócić uwagę

Kupując klimatyzator do domu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. W tym przypadku ważny jest rodzaj klimatyzatora, jego moc (dopasowana do wielkości pomieszczenia), głośność (im klimatyzacja pracuje ciszej, tym lepiej) i sprawność energetyczna. Innym ważnym parametrem jest energooszczędność. I tutaj pojawia się pytanie – czy klimatyzacja może być energooszczędna? Otóż może. Warunkiem jest wybór odpowiedniego modelu, czyli takiego, który charakteryzuje się wysoką klasą energetyczną (a tym samym – pobiera mniejszą ilość prądu) oraz dodatkowymi funkcjami generującymi oszczędności (na przykład automatyczne wyłączanie się po uzyskaniu określonej temperatury). Jednocześnie warto pamiętać, że coraz więcej osób chce posiadać dom energooszczędny (lub nawet dom pasywny). Dlatego tutaj najlepiej sprawdzi się rekuperacja (energooszczędna wentylacja) i właśnie energooszczędna klimatyzacja.

Na koniec warto wspomnieć o cenach klimatyzacji. W tym przypadku liczy się zarówno koszt samego urządzenia (zazwyczaj około kilku tysięcy złotych – w zależności od konkretnego modelu ), jak i jego montażu (w granicach kilkuset złotych). Do tego dochodzą koszty regularnego czyszczenia i konserwacji. Zatem koszty nie są najmniejsze, ale komfort klimatyzowanego mieszkania na pewno je rekompensuje. Dlatego warto zastanowić się nad taką opcją.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.