Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Jak zacienienie paneli wpływa na koszt instalacji?

Zacienienie paneli, negatywnie oddziaływuje na instalację fotowoltaiczną. Problem związany z zacienieniem, często jest bagatelizowany przez właścicieli domów, ale również przez projektantów. Oprócz aspektów technicznych, głównym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę podczas montażu instalacji fotowoltaicznej, jest właśnie zacienienie paneli.

Czym jest zacienienie paneli fotowoltaicznych?

Działanie instalacji fotowoltaicznej, nie jest skomplikowanym procesem. Jednak, aby uzyskać efekty które nas zadowolą, trzeba użyć odpowiednio przygotowanych paneli. Powinny one, w całości być wystawione na słońce, aby maksymalnie zbierać jego zasoby. Czasami jednak, napotykamy problem w postaci zacienienia. 

Zacienienie, jest to sytuacja, gdy panele fotowoltaiczne nie mogą pobierać takiej ilości energii słonecznej, ile było zawarte w projekcie. Taki efekt, negatywnie działa na produkcję energii ale również na nasze zadowolenie. Instalacja, która działa prawidłowo, pozwala zaoszczędzić na koszcie energii elektrycznej, zużywanej w naszym domu. Im zacienienie jest większe, tym produkcja energii może być mniejsza. 

Przyczyny zacienienia instalacji fotowoltaicznej

Nie każdy z nas, zdaje sobie sprawę skąd właściwie bierze się problem zacienienia paneli. Należy dokładnie przyjrzeć się już początkowym projektom instalacji. Już na tak wczesnym etapie, można stwierdzić czy wybrane położenie, może być efektowne. Nie istnieje uniwersalne rozwiązanie – do każdego projektu, domu, trzeba mieć indywidualne podejście. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, jednymi z nich są instalacje fotowoltaika pomorskie.

Dlaczego zacienienie jest problematyczne 

Zacienienie, powoduje duży problem, ponieważ w dużym stopniu obniża wydajność instalacji, a to powoduje że nasze rachunki za prąd rosną. Nawet niewielkie, z pozoru nie znaczne zacienienie, może spowodować aż 25 procentowy spadek produkcji energii. Jest to wynikiem konstrukcji panelu oraz całej instalacji. Montaż paneli, w miejscu mało narażonym na zacienienie, może podnieść ich wydajność nawet o kilkanaście procent.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.