Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Jak działa fotowoltaika zimą?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Błędem jest jednak postrzeganie jej tylko jako instalacji, która działa wyłącznie latem, najlepiej w śródziemnomorskim klimacie, gdzie liczba godzin ze słońcem w ciągu roku jest duża. Wbrew pozorom taka instalacja może doskonale spełniać swoje zadanie także w polskim, kapryśnym klimacie. Jak działa fotowoltaika zimą? 

Fotowoltaika zimą – czy panele działają przy pochmurnej pogodzie?

By odpowiedzieć na pytanie, czy panele słoneczne umieszczone np. na dachu domu jednorodzinnego, będą działały zimą, gdy słońca jest niewiele, trzeba zrozumieć, jak w istocie one funkcjonują. Właściwie tylko wtedy, gdy jest noc lub gdy panele są w całości pokryte śniegiem, nie będą one produkowały żadnej energii.

Dlatego trzeba podkreślić, że panele fotowoltaiczne działają zimą, o ile są odśnieżone i świeci słońce. Produkują energię, choć nie tyle, jak w czasie słonecznych dni latem, kiedy liczba godzin słonecznych w Polsce jest znacznie wyższa. Sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta nawet wraz z obniżaniem się temperatury. Z tego względu kolektory słoneczne najwięcej prądu produkują w słoneczne, chłodne dni.

Liczba dni słonecznych w Polsce i wydajność fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna ma wyższą wydajność i staje się bardziej produktywna, jeśli przez wiele godzin dziennie świeci słońce. Panele słoneczne w okresie zimowym nie zaprzestają działać. Nadal produkują prąd ze słońca, ale w mniejszym zakresie, przez co zmniejszona jest wydajność całego systemu. W Polsce wyróżnia się dwa sezony – półrocze letnie, gdy fotowoltaika produkuje 70-80 proc. rocznej energii z promieniowania słonecznego i sezon zimowy, dłuższy, kiedy najmniejszy poziom produkcji przypada na najmniej słoneczne miesiące, tj. na grudzień i styczeń.

W czasie zimy wydajność fotowoltaiki w Polsce maleje w stosunku do lata. Wszystko przez to, że automatycznie od jesieni systematycznie zmniejsza się w naszym kraju liczba godzin słonecznych. Większą sprawność pracy instalacji fotowoltaicznej osiągnąć można na południu Europy, np. w Hiszpanii, gdzie liczba tych godzin słonecznych w czasie zimy jest większa.

Czy śnieg ogranicza działanie fotowoltaiki?

Panele słoneczne działają zimą, o ile nie są całe zasypane śniegiem. Dlatego instalacja powinna być zainstalowana w taki sposób, by wyeliminować zaleganie śniegu na powierzchni paneli. Zaleca się w Polsce nachylenie od 30 do 45 stopni, co ułatwi samoczynne zsuwanie się śniegu z ich powierzchni.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.