Współcześnie coraz więcej domów ogrzewanych jest za pomocą ekologicznych źródeł energii. Jedną z popularnych metod są panele fotowoltaiczne, które bardzo często instalowane są na dachach domów jednorodzinnych. Z pewnością coraz częściej spotykamy się na co dzień z takimi modułami. Jednak czy wykorzystuje się je także w budynkach, jakimi są bloki w miastach?
Fotowoltaika to niezaprzeczalnie innowacyjna technologia, która ma coraz szersze zastosowanie. Nie stanowi już wyłącznie alternatywy dla konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii. Jest opcją przyszłości, która w coraz większym zakresie dominuje branżę energetyczną.
Spis treści:
Instalacja fotowoltaiczna na dachach bloków – jak działa i czy to możliwe?
Każda instalacja fotowoltaiczna to specjalistyczny system urządzeń, których nadrzędnym zadaniem jest wytwarzanie darmowego prądu z pozyskanej energii słonecznej. Energia pozyskana w ten sposób posiada parametry spójne z tymi, które charakteryzują standardowy prąd z sieci. Dlatego też coraz częściej wykorzystywana jest do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń domowych.
Niemniej odpowiednia specyfika niniejszej technologii jasno pokazuje, że będzie stosowana coraz szerszej. Już dzisiaj moduły fotowoltaiczne projektowane są dla różnego rodzaju obiektów budowlanych. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że spełniają one odpowiednie warunki techniczne, dzięki czemu instalacja fotowoltaiczna będzie mogła normalnie pracować.
Jednak nadal najczęściej o instalacjach fotowoltaicznych mówi się w odniesieniu do budynków jednorodzinnych. Stąd pytanie, czy panele fotowoltaiczne zarezerwowane są wyłącznie dla tego rodzaju obiektów? Czy możliwy jest montaż modułów fotowoltaicznych na dachu bloku?
Instalacja fotowoltaiczna na dachu bloku – jak to działa?
Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach bloków brzmi jak pomysł rodem z filmów. Jednak zasadnicze pytanie powinno brzmieć: czy dach bloku to odpowiednie miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych? Okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków to świetne rozwiązanie. Jednak ważnym warunkiem jest skierowanie paneli w kierunku południowym. Ważne jest również to, aby nie były montowane w zacienionych przestrzeniach.
Zatem instalacja modułów fotowoltaicznych na dachach bloków to jak najlepsze i praktyczne rozwiązanie. Należy wyłącznie pamiętać, aby montaż przeprowadzić zgodnie ze sztuką. Tak samo trzeba dobrać odpowiednie parametry mocy paneli i komponenty, które będą odpowiadały wszelkim wymaganiom technicznym dużej instalacji.
Jaki rodzaj paneli słonecznych na dach bloku?
Instalacje fotowoltaiczne, które instalowane są na dachach domów jednorodzinnych, nikogo już nie dziwią. Inaczej jest w przypadku montażu modułów PV na dachach bloków. Niemniej decydując się na taki projekt, należy pamiętać, że zarówno wielkość konstrukcji, jak i jej moc muszą być znacznie większe niż w przypadku standardowego domu jednorodzinnego.
Zgodnie z regułą, która mówi, że im większa powierzchnia budynku, tym więcej mieszkańców, a w konsekwencji większe zużycie energii. Tym samym podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej na dachu bloku przede wszystkim trzeba przeprowadzić odpowiednie wymiarowanie.
Dokonując montażu paneli fotowoltaicznych na dachach zamieszkałych już bloków, warto zorientować się, jakie jest roczne zużycie energii. W ten sposób możliwe będzie dokładne wyliczenie zapotrzebowania, a w efekcie zaprojektowanie odpowiedniej instalacji PV.