Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Fotowoltaika – ogrzewanie domu. W jaki sposób fotowoltaika ogrzewa nasz dom?

Ogrzewanie domu fotowoltaiką powoli staje się standardem dzisiejszych czasów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, które wypierają z użycia tradycyjne ogrzewanie prądem czy ogrzewanie gazowe. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, wspierając jednocześnie środowisko naturalne. Jest możliwe także w przypadku starego budownictwa. 

Na czym polega wykorzystanie paneli fotowoltaicznych?

Ogrzewanie domu prądem jest koniecznością. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia jednak wytwarzanie prądu z energii słonecznej pobieranej przez specjalne panele. Są one najczęściej umiejscowione na dachu budynku, choć coraz większą popularność zyskują konstrukcje naziemne. Ważne, aby ostateczna lokalizacja była dobrze nasłoneczniona, a panele ustawione zostały pod odpowiednim kątem. Dzięki temu promienie słoneczne będą mogły być wyłapywane i przekształcane przez specjalne ogniwa w panelach w prąd stały. Produkcja energii elektrycznej w ogniwie ma miejsce tylko wtedy, gdy światło słoneczne bezpośrednio pada na panele. Zapewni to wydajne ogrzewanie elektryczne całego domu. Przed montażem należy określić potrzebną moc instalacji PV. 

Jak panele fotowoltaiczne ogrzewają dom?

Ogrzewanie fotowoltaiczne obejmuje kilka etapów. Pierwszym jest wyłapanie promieniowania słonecznego i wytworzenie na tej podstawie prądu stałego. Następnie trafia on do kolejnych elementów instalacji. W tzw. falowniku ulega przekształceniu w prąd zmienny, dostosowując go do parametrów sieci elektrycznej w danym gospodarstwie domowym. Dzięki temu może być wykorzystany przez domowe gniazdka lub przez pompę ciepła. Energia pochodząca z odnawialnych źródeł może zasilać również maty grzewcze, a więc zapewniać domowe ciepło przy pomocy ogrzewania podłogowego. 

W skład każdej instalacji fotowoltaicznej wchodzi również licznik dwukierunkowy, który dokonuje pomiaru energii zużytej, pobranej z sieci energetycznej oraz wyprodukowanej. Nadwyżka prądu, czyli jego niezużyta ilość, zostaje oddana do sieci – możemy wykorzystać ją w sytuacjach, gdy produkcja prądu nie będzie wystarczająca. 

Aby zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej, montaż paneli PV to nie wszystko. Całość idealnie dopełni kocioł elektryczny i pompa ciepła.

Zapotrzebowanie na energię zimą

Nie zawsze zapotrzebowanie energetyczne jest takie same, dlatego latem nadmiar wytworzonej energii może posłużyć do zasilenia innych obiektów. Sezon grzewczy przypadający na miesiące zimowe wymaga z kolei większego zużycia prądu, przy czym promieniowanie słoneczne jest wtedy najmniejsze. Choć bieżące wytwarzanie prądu z odnawialnych źródeł energii jest wówczas znacznie mniejsze, wystarczy do ogrzania domu, ponieważ w takim przypadku prąd pobierany jest z sieci energetycznej, która zgromadziła jego duże ilości w miesiącach letnich. Koszty ogrzewania będą wciąż niskie. 

Nie należy również martwić się o śnieg zalegający na panelach. Są one montowane kilka centymetrów nad dachem pod odpowiednim kątem, co umożliwia osuwanie się śniegu zgodnie z zasadami grawitacji. Wystarczy, że tylko część modułu nie będzie zasłonięta przez śnieg, a cały panel ulegnie nagrzaniu, co spowoduje stopnienie resztek śniegu w pozostałych częściach paneli fotowoltaicznych.

Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Uznaje się, że pompy ciepła stanowią idealne uzupełnienie instalacji PV. Ogrzewanie pompą ciepła obejmuje nie tylko pomieszczenia, ale i wodę użytkową. Taka opcja pozwala zwiększyć ilość energii zużywanej na bieżące potrzeby, co jest bardziej wydajne niż system opustów. Warto także zainteresować się kotłem elektrycznym, który zasilany jest energią elektryczną wytworzoną przez fotowoltaikę i umożliwia wykorzystanie jej nadwyżek. Pompa ciepła i kocioł elektryczny zwiększają wydajność oraz komfort ogrzewania domu.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Z całą pewnością warto zainwestować w montaż fotowoltaiki. Jedną z największych zalet ogrzewania domu w ten sposób jest oszczędność w postaci niższych rachunków. Chociaż koszt instalacji jest wysoki, można postarać się o dofinansowanie. Na dłuższą metę wysokość rachunków za prąd spada nawet o 90%. Dzieje się tak, ponieważ gospodarstwo domowe staje się samowystarczalne i jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do ogrzewania pomieszczeń czy zasilania urządzeń elektrycznych. Domownicy uwalniają się od kosztów związanych z tradycyjnymi metodami poboru prądu. 

Zalety ogrzewania elektrycznego za pomocą instalacji fotowoltaicznej obejmują także dbanie o środowisko naturalne. Dzięki fotowoltaice wykorzystuje się energię wyprodukowaną ze światła słonecznego, jest więc w pełni naturalnym rozwiązaniem. Zarówno na etapie montażu, jak i użytkowania, nie dochodzi do produkcji szkodliwych dla przyrody związków. Zużycie prądu z energii nieodnawialnych (np. z paliw kopalnianych) wiąże się z globalnym ociepleniem, zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska.

Zadbaj o siebie i swoich bliskich, mając na uwadze dobro planety – zdecyduj się na instalację fotowoltaiczną. Ogrzewanie domu na najwyższym poziomie komfortu zagwarantuje wygodę i oszczędność.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.