Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Fotowoltaika na gruncie – na czym polega ten rodzaj inwestycji?

Instalacje fotowoltaiczne zyskują w ostatnich latach coraz więcej zwolenników – umożliwiają nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i wpływają na ochronę środowiska naturalnego wykorzystując odnawialne źródła energii. Choć wciąż najpopularniejsza jest instalacja dachowa, rośnie ilość montaży fotowoltaiki na gruncie. Takie rozwiązanie z pewnością ma wiele zalet.

pexels-kelly-lacy-2800832-1024x284

Na czym polega montaż fotowoltaiki na gruncie?

Pierwszym etapem jest przygotowanie terenu. Panele fotowoltaiczne na gruncie wymagają dużej, stosunkowo płaskiej i nieosłoniętej niczym przestrzeni. W pobliżu nie mogą rosnąć drzewa i krzewy, jak również nie powinno tam być budynków. Nawet minimalna ilość cienia ma niekorzystny wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Niemałe znaczenie ma też rodzaj gleby – im cięższa tym lepiej, gdyż zmniejszamy ryzyko zapadnięcia się całej konstrukcji. Biorąc pod uwagę stabilność nie zaleca się stawiania instalacji fotowoltaicznej na piaszczystym podłożu. 

Po przygotowaniu terenu można już rozpocząć montaż instalacji fotowoltaicznej, na co istnieją 2 sposoby – położenie specjalnego fundamentu lub wkręcanie/wbijanie konstrukcji bezpośrednio w ziemię. Pierwszy sposób stosuje się nieco rzadziej ze względu na ilość dodatkowych prac i wyższą cenę. Stelaż naziemny pod panele wykonuje się najczęściej z aluminium oraz ocynkowanej stali, co zwiększa jego wytrzymałość. Na wszelkie aspekty techniczne wpływa m.in. moc instalacji oraz jej wielkość.

Montaż paneli fotowoltaicznych – kwestia prawna

Zgodnie z ogólną zasadą prawa budowlanego, montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie oraz na dachu musi być poprzedzony uzyskaniem pozwolenia. Oznacza to, że zgodę musimy posiadać jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót. Wyjątkiem jest fotowoltaika do 50 kW, która na ogół wymaga jedynie zgłoszenia do odpowiednich urzędów. Jeśli jednak chcemy posiadać fotowoltaikę do 50 kW, lecz na gruncie wpisanym do rejestru zabytków bądź jej wysokość przekraczać będzie 3 metry, montaż także musi uzyskać pozwolenie.

Zalety fotowoltaiki na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest bezpieczna i prosta w montażu, ponieważ mamy do niej łatwy dostęp. Prace przebiegają na ziemi, a nie na wysokości, przez co wszystkie jej etapy przebiegają sprawniej. Także z tego względu całość jest prosta w czyszczeniu, konserwacji oraz ewentualnych naprawach. To ważne, ponieważ zaleca się mycie paneli fotowoltaicznych raz w roku, co w przypadku instalacji dachowej jest dla domowników uciążliwe i niebezpieczne. Zwykle zatrudnia się wówczas fachowców. Ponadto jeśli posiadamy odpowiednią ilość przestrzeni, w przyszłości możemy bez problemu dołączać kolejne panele, w zależności od potrzeby.

Dodatkową zaletą jest możliwość dowolnego ustawiania paneli, uzyskując optymalny kąt nachylenia. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wynikających z wielkości dachu czy jego spadów. Najczęściej panele fotowoltaiczne montowane są w stronę południową, co zapewnia ich największą wydajność, a więc i większe oszczędności finansowe. Mamy do nich łatwiejszy dostęp – możliwość ustawienia ich w dowolny sposób do bieżących potrzeb nie stanowi najmniejszego problemu. 

Czy fotowoltaika na gruncie ma wady?

Ostateczna lokalizacja paneli fotowoltaicznych ma swoje zalety, ale również wady. Są one łatwo dostępne dla ludzi i zwierząt, a więc i podatne na ewentualne zniszczenia. Cena fotowoltaiki na gruncie jest nieco wyższa, ponieważ konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych konstrukcji pod panele. Znalezienie odpowiedniego terenu też bywa problematyczne – montaż paneli słonecznych na dachu niemal zawsze gwarantuje odpowiednie ich oświetlenie. Z kolei montując je na gruncie należy dokonać tego pod odpowiednim kątem i z dala od drzew czy budynków. W innym razie nie będą wydajne. 

Obecność instalacji na gruncie nie sposób przeoczyć. Nie będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie subtelne, mało widoczne rozwiązania.

Instalacje gruntowe czy na dachu?

Instalacja na dachu budynku czy posiadanie paneli fotowoltaicznych na gruncie? Co będzie korzystniejsze? W ogólnym rozrachunku, wybierając odpowiednią dla siebie instalację fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań, a także określić budowę swojego dachu, dostępność niezacienionej przestrzeni wokół domu, budżet oraz preferencje. Konstrukcja ma być nie tylko wydajna, ale i estetyczna dla właściciela. Musimy zapewnić jej odpowiednie warunki do pracy – jeśli mamy wątpliwości lub pytania, montaż paneli fotowoltaicznych warto skonsultować z firmą zajmującą się tym. W dzisiejszych czasach można dowiedzieć się wszystkiego telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jak również umówić się na rozmowę twarzą w twarz.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.