Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Fotowoltaika – jaka firma zrobi to najlepiej?

Fotowoltaika to rozwiązanie coraz częściej stosowane w domach czy budynkach publicznych. Powstają nawet obszerne farmy fotowoltaiczne, czyli specjalnie wydzielone strefy przeznaczone na liczne szeregi paneli fotowoltaicznych. Czemu odnawialne źródła energii (branża OZE) zawdzięczają tak dużą popularność? Przede wszystkim z powodu ochrony środowiska oraz dużej oszczędności pieniędzy, ale nie tylko. Przy dodatkowym użyciu pomp ciepła dom jest w pełni ekologiczny.

W branży fotowoltaicznej na polskim rynku działa coraz więcej wykonawców. Z ich usług korzysta wiele gospodarstw domowych (klientów indywidualnych) oraz klientów biznesowych. Także w mediach społecznościowych można zaobserwować posty zachęcające do takiego rozwiązania. Poznaj wady fotowoltaiki, zalety odnawialnych źródeł energii i dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę wybierając firmę fotowoltaiczną i ekologiczne rozwiązania.

es

Spis treści:

 1. Czym jest fotowoltaika?
 2. Wady fotowoltaiki – czy montaż instalacji fotowoltaicznej zawsze jest dobrą opcją?
 3. Poszukiwanie firmy fotowoltaicznej – jak się za to zabrać?
 4. Potwierdź kompetencje firmy fotowoltaicznej
 5. Mam instalację fotowoltaiczną – co dalej?

Czym jest fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne mają na celu pobranie i przetworzenie energii słonecznej na energię elektryczną, co jest korzystniejsze dla środowiska naturalnego oraz tańsze w utrzymaniu dla domowników. Mówiąc w uproszczeniu, otrzymujemy prąd ze słońca. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą:

 • falownik,
 • panele fotowoltaiczne (tzw. instalacje PV),
 • licznik dwukierunkowy,
 • ogniwa fotowoltaiczne.

Promieniowanie słoneczne jest bezpośrednio wychwytywane przez panele fotowoltaiczne, natomiast generowany prąd trafia do falownika. Tam następuje jego przekształcenie, dzięki czemu można ogrzać cały dom. To opłacalna inwestycja, ponieważ pozwala na duże oszczędności w rachunkach za prąd. Na ogół instalacja fotowoltaiki zwraca się po kilku latach. Dodatkowo mycie paneli fotowoltaicznych jest banalnie proste – czynność wykonuje się za pomocą wody destylowanej i miękkiej gąbki. Przy większych zabrudzeniach można użyć odrobinę płynu do mycia szyb. To idealne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych.

Wady fotowoltaiki – czy montaż instalacji fotowoltaicznej zawsze jest dobrą opcją?

Wady fotowoltaiki obejmują:

 • duże nakłady finansowe za wykonaną instalację (co na przestrzeni lat jednak się zwraca)
 • konieczność wolnej przestrzeni – kominy, okna dachowe, niestandardowa konstrukcja dachu mogą uniemożliwiać montaż instalacji fotowoltaicznej
 • produkcję energii tylko w ciągu dnia
 • zależność produkcji energii od promieniowania słonecznego

Funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych w Polsce zależy od zjawisk klimatycznych, jak np. zachmurzenie danego rejonu. Rozkład promieniowania słonecznego w cyklu rocznym jest nierównomierny, a blisko 80% rocznej sumy nasłonecznienia kumuluje się wiosną i latem. Pomimo tego panele fotowoltaiczne spełniają zapotrzebowanie na energię nawet w okresie zimowym, za co odpowiadają magazyny energii.

Rozmyślając nad instalacją fotowoltaiczną należy zapoznać się z jej wszystkimi aspektami. Przede wszystkim warto myśleć długoterminowo. Zalety paneli fotowoltaicznych przewyższają wady fotowoltaiki.

Poszukiwanie firmy fotowoltaicznej

W branży OZE powstaje coraz więcej firm fotowoltaicznych zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych, dlatego współcześnie wybór odpowiedniej wcale nie jest taki prosty. Przede wszystkim należy zdecydować się na taką, która posiada wieloletnie doświadczenie i zajmuje się zarówno obsługą klientów indywidualnych, jak i klientów biznesowych. Gwarancją jest wówczas trwałość i bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej. Samo wykonanie instalacji jest także ważne – zastosowane materiały i elementy muszą mieć najwyższą jakość.

Wybierając daną firmę należy zwrócić uwagę na jej kompetencje. Przemyślana oferta oraz obietnica jakości usług to nie wszystko. Dobrze jest porozmawiać ze specjalistą i skorzystać z jego porad, m.in. w zakresie mocy instalacji fotowoltaicznej. Zależy ona od kilku czynników – wielkości dachu, ilości wolnego gruntu, a nawet kąta nachylenia dachu. Dobry fachowiec ma w zanadrzu kompleksowe rozwiązania dla różnych grup klienckich. Przygotuje projekt instalacji oraz zaproponuje ubezpieczenia fotowoltaiki. Z pewnością szeroka oferta będzie jednak dużą zaletą i ułatwi wybór firmy fotowoltaicznej.

Najlepiej, aby firma fotowoltaiczna oferowała kompleksowe wsparcie klienta. Jej udział nie powinien kończyć się na podłączeniu instalacji, ale rozszerzać o pomoc w kwestiach technicznych i opiekę posprzedażową. Oczywiście najlepsze firmy fotowoltaiczne posiadają własne ekipy montażowe, czyli godnych zaufania instalatorów. Montaż fotowoltaiki to nie wszystko. Wśród szeregu usług dodatkowych powinna znajdować się również pomoc w uzyskaniu dofinansowań – dzięki niemu można zaoszczędzić nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych całościowej ceny instalacji. Rozbudowana oferta uwzględniająca dobro klientów na każdym etapie usług podwykonawców jest podstawą. Warto zwrócić na to uwagę wybierając firmę fotowoltaiczną.

Potwierdź kompetencje firmy fotowoltaicznej

Wszystkie firmy fotowoltaiczne działające na polskim rynku muszą zostać zarejestrowane. W Urzędzie Dozoru Technicznego widnieją listy instalatorów OZE. Dzięki temu można potwierdzić uprawnienia wybranej firmy fotowoltaicznej.

Mam instalację fotowoltaiczną – co dalej?

Montaż paneli fotowoltaicznych i ukończenie realizacji projektów to nie koniec obowiązków. Instalacja fotowoltaiczna, czyli korzystanie z odnawialnych źródeł energii musi być zgłoszona do zakładu energetycznego. Jest na to 30 dni. Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznych składnikami rachunku za energię elektryczną będą jedynie niewielkie opłaty stałe ponoszone na rzecz operatora. Możesz rozważyć instalację pompy ciepła.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.