Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Fotowoltaika – jak zostać przy starych zasadach?

Każda osoba interesująca się fotowoltaiką i Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE) z pewnością wie, że w tym roku szykują się poważne zmiany w branży. Mają wejść w życie 1 kwietnia 2022 r., co wpłynie na mniejszą opłacalność instalacji fotowoltaicznych dla nowych prosumentów. Co można zrobić, aby korzystać z fotowoltaiki na starych zasadach?


Ustawa z dnia 29 października 2021 roku

Ustawa z dnia 29 października 2021 roku została ostatecznie przyjęta przez Sejm 2 grudnia 2021 roku, natomiast wejdzie w życie 1 kwietnia bieżącego roku. Odnosi się do likwidacji aktualnych systemów opustów oraz wprowadzenia zupełnie nowego systemu rozliczeń, zwanego net-billingiem

Obecnie, wszelkie nadwyżki energii, która nie zostanie wykorzystana, oddawane są do sieci energetycznej. Prosumenci nie zarabiają więc pieniędzy, jednak w okresie, gdy produkcja energii spada (np. zimą czy w zachmurzone dni), mogą bez przeszkód odebrać 80%, nie ponosząc żadnych kosztów. Innymi słowy, operator przechowuje nieodpłatnie energię w zamian za 20% tej oddanej. 

Po 1 kwietnia 2022 roku prosumenci będą mogli odsprzedać nadwyżkę wyprodukowanej energii po cenie hurtowej. Jeśli będą jednak chcieli ją pobrać, zapłacą za prąd po cenie rynkowej. W efekcie instalacje fotowoltaiczne będą się mniej opłacać niż do tej pory. 

polikom-768x1024

Co zrobić, aby zostać przy aktualnym systemie opustów?

Aby zostać przy starych zasadach rozliczania jest tylko jedna możliwość – do dnia 31 marca 2022 roku złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Jeśli wniosek zostanie wypełniony i złożony poprawnie, a także jeśli będzie stanowić komplet dokumentów, pozwoli to na korzystanie ze starego sposobu rozliczania przez kolejnych 15 lat. 

Nie warto dłużej zwlekać. Im szybciej złożymy wniosek, tym więcej czasu będziemy mieć na ewentualne dosłanie brakujących dokumentów lub skorygowanie błędów. To już ostatni moment na korzystanie z fotowoltaiki na aktualnym systemie opustów. Zalecamy kontakt z firmą specjalizującą się w Odnawialnych Źródłach Energii i gwarantującą terminową realizację.

Termin upłynął – co dalej?

Z pewnością znajdą się osoby, które chciałyby korzystać z zalet fotowoltaiki, lecz nie zdążą złożyć dokumentów przed upłynięciem 31 marca 2022 roku. Nic się nie dzieje, ponieważ instalacje fotowoltaiczne wciąż będą bardziej opłacalne niż tradycyjne metody poboru prądu. Przede wszystkim nie będziemy musieli płacić na prąd w słoneczne dni, koszty poboru prądu z sieci dotyczą okresów, gdy własna produkcja spada i nie jest już wystarczająca. Po drugie, decydując się na montaż fotowoltaiki chronimy środowisko naturalne i dbamy o bezpieczeństwo wszystkich domowników. To rozwiązanie, od którego w dużej mierze zależy przyszłość planety. 

Nawet w momencie upłynięcia terminu możemy starać się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Od kilku lat co roku istnieje okazja skorzystania z programu Mój Prąd. W 2022 r. miejsce będzie miała IV edycja. Dzięki temu, osobom zakwalifikowanym zwróci się część nakładów finansowych przeznaczonych na montaż instalacji fotowoltaicznej. 

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.