Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Fotowoltaika a pożar – czy jest się czego bać?

W obecnych czasach niewiele jest technologii bardziej popularnych w nowoczesnym budownictwie, niż fotowoltaika. Instalacje fotowoltaiczne są obecne dziś niemal na każdym kroku, a coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Bardzo ten fakt powinien nas, jako społeczeństwo, cieszyć, gdyż instalacja fotowoltaiczna zapewnia nie tylko ogromne oszczędności finansowe, ale również cechuje się zupełnie neutralnym wpływem na środowisko naturalne – co jest bardzo dobrą wiadomością, biorąc pod uwagę fakt, że kondycja naszej planety z roku na rok staje się coraz gorsza i zdecydowanie musimy z tym walczyć, aby zapewnić naszym dzieciom czy wnukom godną przyszłość. W związku z tym warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczne.

Osoby, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, bardzo często zastanawiają się jednak, na ile jest to rozwiązanie bezpieczne pod względem chociażby ryzyka pożaru. Dowiedz się, jak wygląda ta kwestia w przypadku instalacji, jakimi są panele tego rodzaju, i czy tak naprawdę jest się czego bać jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe. 

Odrobina-768x1024

Pożar instalacji fotowoltaicznej – na ile jest to prawdopodobne?

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że tak samo jak w przypadku innych tego rodzaju instalacji i urządzeń, istnieje ryzyko wystąpienia pożaru z naprawdę różnych względów, chociażby nawet promieniowania słonecznego. Warto jednak mieć świadomość, że kiedy mamy nowoczesną instalację fotowoltaiczną, ryzyko pożaru jest naprawdę znikome. Wszystko dzięki temu, że bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej jest zapewnione dzięki specjalnym zabezpieczeniom, między innymi rozdzielnicy bezpiecznikowej budynku oraz specjalnym czujnikom, które dają znać, jeśli promieniowanie przekracza dopuszczalne wartości bezpieczne.

Zabezpieczenia pozwalające na zapewnienie stuprocentowego bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom i posiadaczom instalacji fotowoltaicznych są naprawdę skuteczne niezależnie od rodzaju sieci energetycznej oraz nacisku promieni słonecznych na panele. Nowoczesne instalacje posiadają też na panelach warstwę nieprzepuszczalną materiału, który chroni przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. W związku z tym panele fotowoltaiczne charakteryzują się bardzo nikłym ryzykiem wystąpienia pożaru.

Instalacje fotowoltaiczne – czy instalacja fotowoltaiczna często ulega uszkodzeniom?

W przypadku instalacji urządzeń fotowoltaicznych oczywiście musimy być świadomi, że żaden system tego rodzaju nie jest niezawodny, ale warto być raczej dobrej myśli. Ryzyko pożaru jest naprawdę niewielkie, a kiedy takie zdarzenie będzie miało miejsce, to pod względem gaszenia instalacji elektrycznych kwestia wygląda bardzo sprawnie. W przypadku pożarów instalacji PV należy bardzo szybko dokonać rozłączenia instalacji PV, uprzednio rzecz jasna wzywając odpowiednie służby. W razie pożaru odłączyć inwerter również jest bardzo dobrym pomysłem.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.