Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Dom pasywny, a dom energooszczędny

Budownictwo pasywne i energooszczędne, z roku na rok, cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Z jednej strony, wpływają na to trendy ekologiczne, z drugiej – znacznie niższe koszty eksploatacyjne. Niskie rachunki za ogrzewanie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu mieszkania, to naprawdę kusząca perspektywa. Domy pasywne to jednak nie to samo, co domy energooszczędne. Dowiedz się, czym różnią się te 2 popularne systemy.

Czym są domy pasywne?

Domy pasywne to obiekty, które wykorzystują szeroki wachlarz rozwiązań technologicznych mających na celu zminimalizowanie zużycia energii. Przyjęło się, że ich zapotrzebowanie energetyczne jest niższe niż 15 kWh/(m²/rok) – jest to koło 8 razy mniej niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Dom pasywny projektowany jest w taki sposób, aby odzyskać możliwie jak najwięcej energii pochodzącej z natury. Ważne jest tutaj rozplanowanie układu pomieszczeń tak, aby dzienne pomieszczenia można było ogrzać światłem solarnym. Kuchnię, salon i pokoje dzienne projektuje się tutaj więc od strony południowej, gdzie ekspozycja na naturalne światło słoneczne trwa najdłużej na przestrzeni doby.

Istotne jest zastosowanie dużych przeszkleń. W domach pasywnych często montuje się okna połaciowe zajmujące całą południową ścianę budynku. Od strony północnej otwory okienne ogranicza się zaś do minimum, aby zminimalizować straty ciepła. Gdy jest to niemożliwe, projektuje się tutaj jedynie szczelne, szklane świetliki. Architekci najczęściej po tej stronie domu pasywnego projektują garaż i pomieszczenia gospodarcze, w których okna nie są niezbędne.

Domy pasywne – cechy charakterystyczne

Nowoczesne domy pasywne posiadają bardzo wysoki wskaźnik izolacyjności przegród budowlanych. Warstwy izolacyjne mogą mieć grubość nawet do 30 cm (jest to około 3 razy więcej niż w budownictwie tradycyjnym). Powinny one zostać zbudowane na planie prostokąta i posiadać jedno- lub dwuspadowy dach. Kolejną ważną cechą jest odpowiednia stolarka okienna. Okna muszą mieć niski współczynnik przenikania ciepła – producenci uzyskują go, dzięki specjalnym ramom i potrójnym szybom. Każde okno powinno zostać tutaj zamontowane w warstwie izolacyjnej cieplnej, co pozwala zlikwidować problem z mostkami termicznymi.

W budownictwie pasywnym ważne jest zaprojektowanie i wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna powoduje wysokie straty ciepła. Rekuperacja zmniejsza je nawet o 70-90%, ponieważ pozwala przekazać ciepło ogrzanego już wewnątrz powietrza świeżemu powietrzu pobieranemu z zewnątrz.

Domy pasywne często wykorzystują ekologiczne ogrzewanie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest kominek na biomasę. Funkcję paliwa grzewczego pełni tutaj pelet – granulat trocinowy o doskonałej wartości energetycznej.

Czym są domy energooszczędne?

Domy energooszczędne to budynki pozwalające oszczędzać straty cieplne i aktywnie pozyskiwać energię naturalną ze słońca, wody i ziemi. Projektuje się je w taki sposób, aby straty energetyczne były jak najmniejsze. Bryła budynku powinna być prosta – wykusze, balkony czy lukarenki byłyby trudne do prawidłowego uszczelnienia. Ważna jest także dobra izolacyjność ścian i dobór energooszczędnej stolarki okiennej. Na stronie południowej warto rozplanować strefę dzienną i zadbać o duże przeszklenia. Od strony północnej okna należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

W końcowym efekcie należy uzyskać budynek, którego maksymalne zapotrzebowanie na energię wynosi 40 kWh/(m²rok).

Domy pasywne, a energooszczędne – podstawowe różnice

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, za domy pasywne uznaje się budynki o maksymalnym rocznym zapotrzebowaniu energetycznym poniżej 15 kWh/(m²/rok). Domy energooszczędne to budynki, których roczne zapotrzebowanie energetyczne wynosi 40 kWh/(m²rok). Różnica ta wymusza w budownictwie pasywnym stosowanie prostej bryły wyłącznie na planie prostokąta i jedno-lub dwuspadowego dachu oraz restrykcyjny dobór materiałów izolacyjnych, stolarki okiennej i drzwiowej.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.