Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Czy warto montować fotowoltaikę w 2022 roku?

1 kwietnia 2022 roku w życie weszła nowa ustawa dotycząca korzystania z instalacji fotowoltaicznych i możliwości produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Choć zmiany te sprawiły, że posiadanie instalacji stanie się mniej korzystne niż dotychczas, wciąż będzie ono lepszą i bardziej opłacalną opcją niż tradycyjny pobór prądu. 

Net-billing od 1 kwietnia 2022 roku

Net-billing to nowy system rozliczania, który wszedł w życie początkiem kwietnia bieżącego roku. Opiera się na wartościach energii zakupionej i oddanej. Innymi słowy, do tej pory prosumenci w pochmurne czy zimowe dni mogli odbierać pewną ilość nadwyżki energii wyprodukowanej w słoneczne dni i oddanej do sieci. W przypadku systemu net-billing wszystko będzie wyglądało zupełnie inaczej. Prosumenci będą sprzedawać wyprodukowaną nadwyżkę energii do sieci po cenie hurtowej, zaś jej odkupienie w pochmurne dni będzie odbywało się po cenie rynkowej. 

Czy fotowoltaika od 2022 roku się opłaca?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wciąż pozostanie opłacalny, pomimo wprowadzenia nowego systemu rozliczania. Korzystając z tradycyjnego sposobu pobierania prądu musimy płacić za niego codziennie, bez względu na porę roku czy pogodę panującą za oknem. Z kolei posiadając fotowoltaikę w słoneczne dni wciąż pozostaniemy niezależni od zewnętrznych dostawców prądu. Nadwyżkę energii sprzedamy do sieci wprawdzie po niższej cenie, jednak wciąż będzie to pewnego rodzaju zarobek. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup energii w dni, w które fotowoltaika nie będzie tak wydajna. 


Możliwość dofinansowania

W 2022 roku wciąż istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do montażu fotowoltaiki. Sprawia to, że możemy zaoszczędzić nie tylko na pozyskiwaniu prądu, ale i na samej instalacji. Największą popularnością cieszy się program “Mój Prąd”, obejmujący minimalne wymagania i bardzo proste warunki. Skorzystanie z dostępnych dofinansowań sprawia, że czas zwrotu kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną skraca się z około 10 lat do jedynie 3-5 lat. 

To wciąż najbardziej ekologiczne rozwiązanie!

Fotowoltaikę warto zamontować nie tylko ze względu na znaczną oszczędność pieniędzy, ale również mając na uwadze dobro środowiska naturalnego. Niestety, aż 70% energii w Polsce wciąż pochodzi ze spalania węgla, co negatywnie wpływa na powietrze, którym oddychamy czy stan gleb i wód. Podczas produkcji energii z OZE nie dochodzi do wydzielania żadnych gazów czy pyłów. Dbamy tym samym o bezpieczeństwo i komfort swój i naszych najbliższych. Dodatkowo fotowoliatika nie emituje hałasu i jest przyjazna zwierzętom. 

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.