Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Czy warto inwestować w fotowoltaikę dla firm w 2022 roku?

2022 rok przyniósł wiele zmian w temacie instalacji fotowoltaicznych. Głównie przez zmianę sposobu rozliczania energii z net-metering na net-billing, co wiąże się z większymi wydatkami prosumentów. Sprawiło to, że coraz więcej firm zastanawia się, czy inwestycja w fotowoltaikę w dalszym ciągu się opłaca. Warto przybliżyć to zagadnienie.

eco

Net-billing – nowy system rozliczania

Wcześniej rozliczanie energii opierało się na systemie net-metering. Nadwyżka energii była oddawana do sieci, a w dniach mniejszej wydajności paneli fotowoltaicznych mogła zostać w pewnej ilości pobrana bez konieczności ponoszenia kosztów. Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje system net-billing dla nowych prosumentów. Opiera się on na tym, że nadwyżka energii będzie sprzedawana do sieci po cenie hurtowej, jednak w okresach małej wydajności paneli fotowoltaicznych będzie musiała zostać wykupiona po cenie rynkowej.

Sprawia to, że prosumenci będą musieli zapłacić za prąd więcej niż zarobią na jego sprzedaży. Taki system rozliczania obowiązuje nowych prosumentów, którzy przyłączyli swoją instalację po 1 kwietnia 2022 roku.

Czy firmy powinny inwestować w fotowoltaikę w 2022 roku?

Mimo nowego sposobu rozliczania i rosnących kosztów instalacji, fotowoltaika wciąż pozostaje jedną z najbardziej opłacalnych form produkcji energii. To metoda w pełni ekologiczna, bezpieczna dla domowników, cicha i wydajna. Również pod względem finansowym.

Należy mieć na uwadze, że przez większą część roku prąd będzie produkowany z energii słonecznej zupełnie za darmo. W przypadku tradycyjnego poboru prądu należy płacić za niego przez okrągły rok. Z kolei cena zakupu prądu w zachmurzone czy deszczowe dni wciąż pozostaje niższa niż cena zakupu tradycyjnego prądu. Choć ostateczne koszty w 2022 roku wzrosły, w dalszym ciągu są niższe w porównaniu do zwykłego poboru prądu.

Dofinansowania

Aby inwestycja była jeszcze bardziej opłacalna przedsiębiorcy powinni rozejrzeć się za dostępnymi dofinansowaniami. Fotowoltaika jest stale wspierana przez Rząd i samorządy, co ma na celu zwiększanie jej popularności. W pierwszej kolejności należy sprawdzić regionalne programy dofinansowań, a w następnej, te rządowe. Inwestycja zwróci się znacznie szybciej.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.