Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Znajomość wszelkich ulg jest niezwykle przydatna w dzisiejszych czasach. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Tym bardziej, że korzystanie z nich nie wiąże się z praktycznie żadnym wysiłkiem. Jedną z popularnych ulg jest ulga termomodernizacyjna. Czego dotyczy i kto może z niej skorzystać? Wyjaśniamy.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdej osobie będącej właścicielem bądź współwłaścicielem domu jednorodzinnego (również w zabudowie bliźniaczej / szeregowej). Można z niej skorzystać, gdy zostaną poniesione wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. 

Wydatki można odliczyć jednak tylko wtedy, gdy dotyczą one przedsięwzięcia, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym zostały poniesione pierwsze wydatki. Koszty nie mogą jednocześnie zostać pokryte przez różnego rodzaju dofinansowania.

Co obejmuje ulga termomodernizacyjna?

W zakres prac termomodernizacyjnych zaliczamy przede wszystkim:

  • wszelkie remonty mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz na ogrzewanie budynku mieszkalnego
  • wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, jeśli pojawi się konieczność likwidacji lokalnego źródła ciepła
  • całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne 

Z ulgi nie można jednak skorzystać, gdy budynek nie został jeszcze oddany do użytku i znajduje się na etapie budowy. Przysługuje jednak w sytuacjach, gdy np. instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana na garażu bądź budynku gospodarczym należącym do danego gospodarstwa domowego i będzie wykorzystywana na pokrycie jego potrzeb. 

Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Ulgę odlicza się w corocznym zeznaniu podatkowym, jednak kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 złotych w odniesieniu do wszystkich realizowanych prac w budynkach. Należy przy tym pamiętać, żeby w kolejnym roku podatkowym uwzględnić uzyskany zwrot odliczonych wydatków na termomodernizację.

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.