Infolinia 6666 4444 9
gwarancja-jakosci

Audyt fotowoltaiczny. Co to jest i na czym polega? Wyjaśniamy

Popularność odnawialnych źródeł energii, a tym samym montaż instalacji fotowoltaicznej to coraz częściej poruszana kwestia w Polsce. Ważne są kwestie nie tylko ściśle związane z technicznymi kwestiami, jakie posiada każda instalacja fotowoltaiczna, ale również formalne takie jak audyt instalacji fotowoltaicznej. Zawsze konkretna analiza pozwala na lepsze dobranie zarówno mocy instalacji fotowoltaicznej, jak i najlepszej możliwej lokalizacji, w której zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne. 

Audyt fotowoltaiczny dla wszystkich indywidualnych inwestorów to bardzo ważna kwestia w kontekście wstępnych ustaleń w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznej. Polega na konsultacji w zakresie oceny możliwości montażowych w miejscu inwestycji, czy oszacowaniu zapotrzebowania na energię elektryczną. Zatem na czym polega audyt fotowoltaiczny?

panele-fotowoltaiczne-na-gruncie-w-wojewodztwie-pomorskim

Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego – na czym konkretnie polega?

Audyt fotowoltaiczny powszechnie zaliczany jest do kluczowego etapu przedsięwzięcia, jakim jest montaż paneli fotowoltaicznych. Niewątpliwie planując taki rodzaj inwestycji, jakim jest instalacja fotowoltaiczna, warto zdecydować się na przeprowadzenie audytu, aby dobrze ocenić możliwości montażowe, a także miejsce na inwestycje. 

Profesjonalny audyt fotowoltaiczny standardowo dotyczy dwóch podstawowych obszarów, które bezpośrednio związane są z oceną ekonomiczną, a także ocena możliwości montażowych. Dlatego też analiza ekonomiczna powinna pozwolić, na jak najlepsze oszacowanie jak opłacalne będzie tego rodzaju przedsięwzięcie. 

Audyt fotowoltaiczny – wywiad z inwestorem 

Obecnie fotowoltaika zdecydowanie jest najpopularniejszym źródłem energii w ramach ekologicznych rodzajów jej pozyskiwania, a na pewno źródłem, które charakteryzuje się dużymi oszczędnościami finansowymi. Niemniej planując instalację fotowoltaiczną, konieczne jest przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego z inwestorem. Dzięki temu możliwe będzie oszacowanie zapotrzebowania budynku na energię, lepszy wybór i zakup energochłonnych urządzeń oraz paneli PV. 

Warto podkreślić, że ważnym etapem w audycie jest analiza bieżących rachunków za prąd, dzięki czemu podczas audytu fotowoltaicznego możliwe będzie lepsze dopasowanie zakresu instalacji fotowoltaicznej. Ponadto za sprawą tego audytu możliwa będzie fachowa i trafna ocena warunków, w jakich powinna powstać instalacja fotowoltaiczna. 

Audyt fotowoltaiczny – ocena możliwości montażowych 

Podczas każdego audytu fotowoltaicznego należy dokładnie określić moc instalacji fotowoltaicznej w odniesieniu do pozostałych odnawialnych źródeł energii, które mogą być bardziej opłacalne. Ponadto analiza powinna zawierać w sobie takie elementy jak:

  • opracowanie orientacji połaci dachowych 
  • opracowanie kątów nachylenia konstrukcji
  • wybór najlepszych rodzajów pokrycia dachowego. 

Natomiast jeszcze przed montażem instalacji, każda profesjonalna firma powinna sporządzić dokładny projekt techniczny, który będzie uwzględniał zarówno rozmieszczenie paneli, jak i miejsce na falownik i całe okablowanie. Tylko w ten sposób możliwe będzie skuteczne produkowanie energii elektrycznej. 

Warto pamiętać, że odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna możliwa jest wyłącznie dzięki rzetelnemu przeprowadzeniu audytu fotowoltaicznego, co w każdym przypadku oznaczało będzie doskonale dostosowany projekt do potrzeb klienta. 

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.